neal cassady

Kimdir?

(vikipediden)
cassady çocukluğunun büyük kısmını babasıyla birlikte kenar mahalle otellerinde ve ıslahhanelerde geçirdi. 14 yaşında araba hırsızlıgından tutuklandı ve beş ayını ıslahhanede geçirdi. bir yıl sonra tekrar tutuklandı, dükkân hırsızlığı ve araba hırsızlıgından suçlandı. 1944'te çalınmış altınları almaktan dolayı 6 haziran tutuklandı. cassady, bir yıl onbir ay boyunca hapse mahkûm oldu, 1945 nisan'ında serbest bırakıldı. kasım 1945'te luanne henderson ile evlendi. 1946'da cassady ve eşi new york şehrine taşındı.
 1. beat kuşağının en dikkat çekici yazarlarından- şairlerinden. jyolda - jack kerouac 'ın baş karakterlerinden biridir. (ilk basımlarda isim olarak dean moriarty kullanılmıştır.)
  türkiyede en bilinen kitabı üçün biri 'dir.
  gençliğinin büyük kısmını yolda- amerikayı bir uçtan bir uca gezerek (ama paralı-ama parasız) geçirmiştir. hatta bu da yetmemiş meksikaya kadar inmiştir. ki ölümü de meksikada olmuştur.

  (jack kerouac meksikada hastalandığında onu yarı-koma halinde bırakıp amerikaya dönmesini affedemedim bir türlü)
 2. jack kerouacin o kadar yolda birakmasina ragmen bagli kalip, beraber maceralar yasadigi dostu. denver'de büyümüstür. beat kusaginda sair kimiligi ile pek degil ama ilham kaynagi olarak ün kazanmistir.
  kanak
 3. "denver'ın piçi" olarak bilinir.
  kahve