1. 1700lerin sonu ve 1800lerin başına damga vurmuş italyan virtüöz. keman çalmaya yeni bir ruh getirdiği, hatta bunu ruhunu şeytana satarak yaptığı rivayet edilir. hakkındaki rivayetler bunla sınırlı değil. kadınlara, alkole ve kumara olan düşkünlüğü; yaşadığı zamanlarda dahi sağlam bir magazin malzemesiydi. sinirli ve sert bir görünümü varmış beyefendinin, kadınlar da ona hastaymış*

  yazdığı eserleri kendi döneminde kimse çalamıyormuş, çünkü paganini birsürü yeni çalış tekniği icat etmiş ve kimseye öğretmemiş*.

  inişli çıkışlı yaşamı hakkında yaz yaz bitmeyecek kadar çok söylenti var. ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; hayvan gibi çalmasına rağmen yaptığı türlü terbiyesizlikler ve kötü çocuk imajıyla sanatın burjuvaziye özgü gibi görünen imajını esnetmiş, tüm halk kesimleri arasında efsanevi bir hal almıştır. yani tam bir anti-kahraman.

  devir zaten türlü hurafe devriyken paganini o kadar çok şeytan benzetmesi almış ki, öldükten sonra kimse gömmek istememiş diye duymuştum.
  günümüzden bir şeytan benzetmesi için(bkz: jimmy page)
 2. ismi, görünüşü ve çalma stili şeytanı andırsın diye uğraşmış olan şovmen bir virtüöz. (*:virtuoso ) sağlık sorunu dolayısı ile büyük ellere sahip olduğundan çok farklı şekillerde çalabilmiş. ayrıca gösteri öncesi keman tellerini incelttiği, hatta gösteri sırasında kopmalarını sağladığı ve gösterilerinin çoğu doğaçlama olduğu için gösterileri tekrarlamaktan kaçındığını duymuştum.

  tabi yeteneği sadece şovmenlik ile sınırlı değilmiş.dialogo tra una vecchia e una giovane (yaşlı ve genç kadının diyaloğu) adlı parçayı iki kadının konuşmasını duymuş ve ilk iki telin oktavını düşürerek sıradışı bir beste oluşturmuş.

  not: hata fark eden olursa lütfen mesaj ile bildirsin.
 3. harika klasik türküler bestekârı, keman virtüözü gitarist çalgıcısı ve kompozitor

  24 caprices for solo violin, op. 1

  (bkz: itzhak perlman)
 4. fernando sor'dan etkilenip viyolini bırakmış ve klasik gitara geçmiştir.

  lakin daha sonra çevre baskısından dolayı ve klasik gitarın o zamanlar çok fazla bilinen bir enstrüman olmamasından dolayı tekrar viyoline geçmiştir.

  hayatının son yıllarında hiç viyolin egzersizi yapmadığı söylenir.
 5. klaus kinski'nin oynadığı, hayatını anlatan ilginç bir film var. filmde erotik ögeler çoğunlukta ve pek sevilmemiş. yine de izlenir paganini için.
  sezgi