• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.50)
nolya - cemil kavukçu
"son dönem edebiyatımızın önde gelen yazarlarından cemil kavukçu, eleştirmen semih gümüş'ün deyişiyle, ‘sıradan dünyaların çarpıcılığını ayrıksı bir dille anlatır, anlatılmamış insanları el değmemiş ayrıntılarla kurmaca kişilere dönüştürür.' giderek bir ‘ölüler barı'na dönüşen sıkıntılı bir kasaba meyhanesindeki insanları konu alan nolya, kavukçu'nun fantastik boyutlara erişen en güzel öykülerinden biri."
 1. cemil kavukçu'nun 1997'de yayınladığı 'bilinen bir sokakta kaybolmak' adlı öykü kitabında yer alan öykülerden biridir. çok sevilip, ilgi görmüş olacak ki can yayınları daha sonra nolya'yi cep kitapları serisinde bir kez de tek başına yayınlamıştır.

  oldukça başarılı, hızlıca akıp giden, pek de normal başlamayıp, en sonunda hepten sapıtan, cemil kavukçu'nun sıradan insanların fantastik hikayesini anlattığı öyküsüdür. arifabi, samiabi, ölüabi ve benabi de öykünün o pek sıradan kahramanlarıdır işte.

  2011 yılında öyküden uyarlanarak çekilmiş bir de kısa film vardır, filmin yönetmenliğini m. cem öztüfekçi yapmıştır.
 2. 'demek aynı kızı seviyoruz.' cümlesi ile beni benden alan 45 dakikalık eve dönüş boyunca soluksuz okuduğum, yolculuk bittikten sonra bir daha elime almayacağımı düşündüğüm -ki kitabı daha bitirmemiştim.- fakat evin anahtarını unuttuğumu fark ettikten sonra bir 45 dakika daha okuduğum, anlık keyiflenmeme sebep veren sonu ile 'ulan acaba ben mi yazmışım?' dedirten cemil kavukçu kitabı.
  kargo