• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar timur vermes
o geri döndü - timur vermes
2011 yazı. adolf hitler, berlin'de terk edilmiş bir arazide uyanır. savaşın bittiğini, en sadık silah arkadaşlarının yanında olmadıklarını fark eder, eva da yoktur. ilginç bir şekilde barış hüküm sürmektedir; kimse nazi selamı vermez; çok fazla yabancı insan vardır ve angela merkel adında tıknaz ve bodur bir kadın devleti yönetmektedir. ve çok kızgınharekete geçme zamanıdır. führer geri dönmüştür ve ülkesini yeniden doğru yola sokması gerektiğini düşünür. bunun için medyaya ihtiyacı vardır. adolf, ikinci dünya savaşı'ndan 66 yıl sonra, bu kez televizyon dünyasından başlayarak yeni bir kariyere adım atar. youtube yıldızı olur ve kendine ait bir tv programı yapar. açıkça hitler olduğunu söylemesine rağmen hiç kimse ona inanmaz. insanlar onun sıra dışı bir komedyen olduğunu düşünür, herkes onu konuşur ve onun peşine düşer. aslına bakılırsa hitler'in tekrar döndüğü dünya, müstehzi, arsız, başarıya hasret ve "yeni" diktatörden gözlerini alamayan bir dünyadır. sosyal medyada ünlenen führer'in kimse önüne geçemez. hitler halinden son derece memnundur. ülkesinin hazır olduğunu seziyordur. geriye sadece ölümcül darbeyi vurmak ve başaramadığı işi tamamlamak kalır.timur vermes'in romanı, popüler kültürün ve çağımızın absürtlüklerini hitler'i hayata döndürerek ortaya koyuyor. kulaktan kulağa ünü yayılan bu roman kısa zamanda örneği az bulunan bir fenomene dönüşmüştür."führer komik olabilir mi? evet, hem de çok." -bbc-"iğneleyici hatta münasebetsiz bir mizahla dolu bu roman muhteşem derecede ironik bir sonla bitiyor."-mail on sunday-"şamatalı ve rahatsız edici bu kitabı bitirdikten çok sonra bile hafızanızdan çıkaramayacaksınız."-daily express-"bu kitap çok komik. gerçekten çok komik… kahkahalar attırırken hitler'in dönemi ile bugünü karşılaştırmanızı sağlayacak."-ındependent-"fanatik diktatörün hükmedici doğası ile hitabetini incelerken, günümüz batı kültürünü de acımasızca eleştiren güçlü ve önemli bir kitap."-ındependent on sunday-"hitler bugün yaşasaydı komedyen mi olurdu?"-guardian-(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. almanya'da bir milyon kopyadan fazla satan timur vermes kitabıdır.

    zalim ve eski kafalı bir diktatörün, günümüze gözlerini tekrar açması fikri zaten komik, kitabın içeriği ve espriler apayrı komik. ayrıca, hitabetiniz iyiyse ve liderlik vasıflarına da sahipseniz; ortama nasıl ayak uydurulacağını, insanları isteyerek veya istemeyerek nasıl manüpile edilebileceğini gösteren güzel bir örnektir.

    hitler karakterini müthiş bir şekilde ele alan vermes'in, detayları da bir o kadar yerli yerinde kullandığı bu kitabı şiddetle okumanızı tavsiye ederim.