• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
o homem que copiova - jorge furtado
andré, bir kırtasiyede fotokopici olarak çalışan fakir bir gençtir. bir gün evinin penceresinden dürbünle etrafa bakarken gözü karşı apartmandaki bir daireye ilişir. dairesinin penceresinden birkaç saniyeliğine gördüğü silvia'ya aşık olur. silvia'yla konuşmak için mağazasına giden andré'nin mağazadan bir şey satın almak için paraya ihtiyacı olur. çalıştığı kırtasiyede bir ellilik kopyalar. devamı da gelir, hatta parayı elde etmenin daha tehlikeli yollarını arar.
 1. jorge furtado'nun yazıp yönettiği 18 ödüle sahip brezilya filmi. 2003 yapımı.

  harika kurgusu, sürekli renk değiştiren alışıldığın dışında çekim teknikleri, bir de müzikleri ile dikkat çeken bir film.

  !---- spoiler ----!

  ilginç ve değişik detaylar var filmde:
  andre’nin banka soygunu yaptıktan sonra elinde bir sürü parayla otobüse binmesi.
  röntgenlediği adamın büyük bir zevkle dinlediği müziği dışarıda karşılaşıp merak edip sorması, creedence clearwater revival cevabını alması ve sonra soygunu bu grubun parçası eşliğinde yapması.

  !---- spoiler ----!

  andre:
  "iki asgari ücret kadar kazanıyorum. ayda 302 real. kesintilerden sonra 290. bir tenis ayakkabısının fiyatı. ulaşım için para harcamıyorum, işe yürüyerek gidiyorum. asla dışarı çıkmıyorum. yemekleri annem alıyor, ben kiranın yarısını ödüyorum. 2 yatak odası, bir temizlik odası temizlikçimiz olursa, çok küçük bir oda. oturma odası, banyo, mutfak sadece 380 real, aidat dahil. bana 100 real kalıyor. televizyon taksitlerinin yarısını ödüyorum. uzaktan kumandalı. 64 real, ben 32'sini veriyorum. geriye kalıyor 68 real. aptalca şeyler alıyorum: dergi, bira, kalem, giysiler. dürbün almam için bir yıl para biriktirmem gerekti. buradan -balkon- köprüyü görebiliyorsunuz. her gün gemilerin geçmesi için kalkıyor. birisine uzak olup da onu yakından görmek, gerçekten eğlenceli. bazen işte dergilere bakıyorum. ama genellikle, fotokopisini çektiğim şeyleri okuyorum. her sayfadan birkaç satır okuyabiliyorum. hiç yoktan iyidir. shakspeare ve cervantes aynı gün ölmüşler: 23 nisan 1616. hiç karşılaşmamışlar. cervantes toplu mezara gömülmüş, toplu mezar ne demek, bilmiyorum. ne fark eder ki? ..."

  !---- spoiler ----!