• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.50)
obyknovennyy fashizm - mikhail romm
1901-1971 arası yaşamış önemli sovyet sinemacısı mikhail romm, hemen tümü arşivlerden derlenmiş, aralarında hitler’in özel film arşivi, ss subaylarının çektiği özel filmler, sovyetler’in ve diğer kimi ülkelerin devlet arşivleri gibi kaynaklar da bulunan bir materyali kurgulayarak oluşturduğu anıtsal “sıradan faşizm” filmiyle, almanya’da nazizm’in 1930’larda başlayan yükselişini ve savaş sonuyla birlikte gelen çöküşünü anlatıyor. bunun yanı sıra, aynı zamanda, “faşizm”in içinde oluştuğu koşulları, sıradan, küçük, önemsiz bulunan olaylarla, tehlikeli hoşgörülerle, gündelik boş verişlerle, yerine getirilmeyen görevler ve kaçınılan sorumluluklarla nasıl palazlandığını da gösteriyor. bir taraftan “eğlenceye boğulmuş” ve çökmekte olan “soyluları ve zenginleriyle”, diğer taraftansa, hitler ve mussolini’nin şahsında cisimleşen pespaye bir hakimiyet tutkusuyla çok başarılı bir üslupla dalga geçerken, diğer taraftan bu kepazeliklerin ağır bedellerini de sergiliyor.
  1. 1965 yapımı belgesel, 1930’ların kısa, ama özlü çizgilerle verilen genel dünya panoraması, bizlere marlene dietrich, marika rakk, cab calloway’ı, caz ve fokstrot dinleyip dans eden bir dünyayı, çeşitli ülkelerin sona ermekte olan bir çağı simgeleyen liderlerini, kral ve kraliçelerini, modalarını, meraklarını, uğraşlarını da gösteriyor.
  2. geçmişe özlem duyan, versay'ın etkilerini üzerinden atamayan, savaşı kaybettiği için sürekli suçlayacak birilerini arayan alman halkının nasyonal sosyalizmi nasıl benimseyip tutunacak dal olarak gördüğünü, bazı çok bariz şeyleri sırf biraz daha iyi yaşayabilmek için nasıl görmezden geldiğini, kısacası bu cinnet haline nasıl adapte olduğunu anlatan güzel bir belgesel. militarizmin, faşizmin, ırkçılığın aklı başında, kültürlü bir toplumu bile nasıl yoldan çıkardığının güzel bir özeti.

    kitle psikolojisine ilgi duyanlar mutlaka izlemeli.