• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
okumadığımız kitaplar hakkında nasıl konuşuruz - pierre bayard
umberto eco’nun ahbabı, çok cins, çok zeki fransız denemeci pierre bayard, hepimizin merak ettiği soruya yanıt veriyor: okumadığımız kitaplar hakkında nasıl konuşuruz?
parisli fransız edebiyatı profesörü, yetenekli bir şarlatan, bir edebiyat martavalcısı ve profesyonel bir “okumaz.” “akademik düzeyde edebiyat eğitimi verdiğimden,” diyor pişmanlıkla, “aslında çoğunlukla kapağını bile açmamış olduğum kitaplar hakkında yorum yapmaktan hiçbir zaman kaçamadım.”
bayard, entelektüel dünyada, üzerine konuşulması en az ekonomik durum ya da seks hayatı kadar tabu haline gelmiş bir konuyu ele alıyor; klişeleri yerle bir ederek hem sürekli okumak zorunda olanların içini rahatlatıyor hem de “okumama”nın aslında yaratıcı bir eylem olduğunu, birbirinden çarpıcı örneklerle kanıtlıyor.
joyce ya da proust hakkında iki çift laf edebilmek için bu kitapları sonuna kadar (hatta hiç!) okumaya gerek olmadığının, önemli olanın tek tek kitaplardan çok, kitaplar arasındaki bağlamı, ilişki düzenini kavramak olduğunun altını çiziyor. bu tezi savunurken de, son derece özgün bir kodlama sistemi oluşturuyor. balzac, valéry, musil, wilde, eco gibi yazarların metinlerindeki “yaratıcı okumama” stratejilerini tek tek ortaya çıkartarak, okumanın tarihinde kışkırtıcı bir yeni sayfa açıyor.
“kültür,” diyor kıs kıs gülerek, “bireysel cehaleti gizlemekle yükümlü bir tiyatrodur.”
  1. pierre bayard'ın lafazanlar için bir nimet olan kitabı. everest yayınları bastı. üniversitede edebiyat hocası olduğum için okumadan da konuşabilmeliydim der önsözünde. edebiyat daha doğrusu kültür konusunda ne kadar çarpık davranabileceğimizi göstermiş. akıllı da bir adam. çok zekice göndermelerle dolu metinler. okuma ve kitaplara dair kitapları sevdiğimden basıldığını görünce çok heyecanlanmıştım. çünkü kültür incelemeleri kültürü hem daha derin hem de eleştirel kılıyor. bunun yanı sıra akademik sıkıcılık yok aksine içten bir dili var. musil ve aristoteles hakkında yazdıkları en eğlendiğim kısımlar oldu.
    sezgi