1. omuz atmak: atmak bilinçli bir eylemdir. bilinç varsa insan öznedir. seçim yapılmıştır.

  omzu çarpmak: çarpmak bilinçsiz bir eylemdir. bilinç yoksa insan nesnedir. cansız şeyler çarpışır. omuz çarptım demiyoruz dikkat ederseniz. sahiplik eki eyleme ait olmamalı. omzum çarptı deyince sahiplik eki nesneye ait. yani biz o sırada bilinçsiz olduğumuz için bir eşyayız.

  aynı şekilde kafa atmak vs kafası çarpmak. kafa atarken insan özne durumunda iken. kafası çarpan insan nesnedir. zira nesneler çarpışırlar.

  şimdi gelelim asıl noktaya:

  karar almak: kimden alıyorsun? kendinden alıyorsun. nesne olan sen, özne olan senden alıyor. yani bedenin bilincinden alıyor.

  karar vermek: kime veriyorsun? kendine veriyorsun. özne olan sen, nesne olan sana veriyor. bilincin bedenine veriyor.

  burada öncelikler söz konusu. bedenin (yani nesnenin) önceliği olduğu zaman karar alınır. beden bilinçten alır. yani nesne özneden alır.

  bilincin (yani öznenin) önceliği olduğu zaman karar verilir. bilinç bedene verir. yani özne nesneye verir.

  örneklendirirsek:

  sigarayı bırakma kararı aldım. neden aldım? sağlık problemleri sebebiyle.(beden öncelikli)
  sigarayı bırakma kararı verdim. neden verdim? sevgilimin hoşuna gitmiyor.(bilinç öncelikli)

  ---o---
 2. olaya göre farklı anlamlar üstlenebilen eylem. misal, öfkeden tepeniz atınca kurbana yaklaşıp sertçe omuzun öne doğru itilmesi "ağır ol adamım, paralarım" gibi bir tehdit içerir. bir de sevdiğiniz insanların gönlünü almak için hafifçe dokundurmak vardır ki "canım gel eritelim buzları" tadında sevimli bir harekettir. burada en önemli nokta eylemin şiddetinin ayarlanması. onu ayarladıktan sonra bir sevgi gösterisine de dönüşebilir, kavga da çıkarabilir.