1. youreads satranç ligi üzerine güzel önerilerde bulunan yazar. dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. aynı anda ikimizin de "ölü canlar" okuması tesadüf ise gogol'a selam çakar, daçka ile fenerbahçe gibi final four'u zorlarız diyorum.
  not: zorlayamadı.
 2. bana burayı öneren yazar allah güzel günler nasip etsin...
 3. satranç liginin büyük birader'i. sabahın köründe maç yapıyorum sayfanın sol altında "1 izleyiciler:opethian" yazısını görüyorum. öğlen aynı, gece aynı. kendimi dikizleniyor gibi hissediyorum. :)

  satranc haricinde pek muhabbetimiz olmadı ama hoşsohbet ve nazik biri olduğunu anlamak mümkün.
 4. satranç ligi münasebetiyle tanıştım .nükleer enerji mühendisidir kendisi. çok cana yakın hoş bir insan. umarım bir gün kızılayda canlı canlı maç yapıcaz ve rövanşımı alıcam. o güne kadar rahat uyuyabilirsin opethian :)
 5. yerini buldu mu güzel ayar veriyor.
  gözümden kaçmadın süt oğlan :)
  lsd
 6. vasat. zenci kelimesini hakaret zannetme cehaletini gösterdiği yetmez gibi, şahsiyet buhranlarını göz önüne seriyor. iyidir ama, yanlışı ilan etmek doğruya ulaşmanın bir biçimidir.

  türkiye'de zenciye ya zenci derler ya arap derler. ikisi de hakaret değildir. siyahi uyduruk, amerikan özentiliğinin neticesi bir kelimedir, o da hakaret değildir. nitekim türkiye'de zenciyi zenciliğinden dolayı aşağılamak ve hakaret etmek gibi bir mefhum yoktur. bunun ülkemizdeki tezahürü olsa olsa ermeni dölü, yunan tohumu, sıraç evladı gibi söylemler olabilir. zenci zenc (siyah) kökünden gelen arapça bir kelime, buralarda kimse kimseyi zenci diyerek aşağılamaz, ikinci sınıf muamele yapmaz. işgüzarlık yapıp amerikan tarihinin gelgitlerine ortaklık etme çabasının tuhaf bir örneği.

  bugünkü dersimiz burada bitti. yarın çalışıp geliniz.
  abi
 7. doğru yada yanlış gözetmeksizin sırf eleştirmek için eleştiri yaptığının farkında olunmadan cehaletinden bahsedilen, şahsiyet buhranları olduğu iddia edilen; hal bu ki ne yaptığını gayet iyi bilen youser. youreads vasat.

  ayrıca, dil yaşayan bir olgu. ülkede yaşayan bir sürü siyah var. onu da geçelim, yazdıklarının doğru olması da gerekmiyor hem, ciddiye alınıyor olması komik. eğlendirildiği için teşekkürü bir borç bilir.