• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.60)
orlando - virginia woolf
virginia woolf'un, yakın arkadaşı, karizmatik, biseksüel yazar vita sackville-west için yazdığı orlando, eğlenceli, fantastik bir 'sahte biyografi'. canı istediğinde bukalemun gibi biçim, daha doğrusu cinsiyet ve kimlik değiştiren tarihi bir karakterdir orlando. erkek olarak başladığı hayatını kadın olarak sürdürür, on altıncı yüzyılda soylu bir aileye doğar, birkaç yüzyılı hızla yaşar, bir gecede cinsiyet değiştirir, yirminci yüzyılın ilk yarısına bir kadın yazar kimliğiyle ulaşır. delikanlılığında kraliçe'nin sevgilisi olur, ingiltere kralı tarafından istanbul'a büyükelçi olarak gönderilir; çingenelerin arasında da yaşar, saraylarda da; edebiyat sevdalısı, melankolik bir şairdir; çeşitli kimliklerde çıkar karşımıza orlando ve değişken ruh halleriyle, yaptıklarıyla hep şaşırtır. viktorya dönemi değerlerini eleştiren ve cinsiyet, özgüven, hakikat, kimlik, kişinin toplumdaki yeri, edebiyat gibi konulara şiirsel bir üslupla dokunan woolf'un kendi deyişiyle orlando, yazarlık yaşamında tasasız bir tatil; kafaları karıştırıyor, ne yana döneceği belli olmuyor ve bu yüzden de keyifli.

"kuşkusuz woolf'un en yoğun eseri, çağımızın da en olağandışı romanlarından biri."
-jorge luis borges-
  1. virginia woolf'un dönemini yoğun bir şekilde hicvettiği en sıra dışı romanı. dalgalar, saatler veya mrs. dalloway gibi eşsiz woolf romanlarını okumuş olanları şaşırtacak biçimde mizahla ve oynak bir kurguyla dolu romanda bir kaç yüzyıl yaşayan soylu orlando'nun hikayesine okurlarını kondurur.

    roman ingiliz toplumundaki cinsiyete dayalı pek çok noktayı eleştirirken taa istanbul'a değin uzanan bir serüvenle iç içe geçer.

    yine de yukarıda bahsi geçen diğer woolf metinlerinin bir kaç klasman altındadır orlando, tüm şaşırtıcı yanına karşın.