• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
otoritaryen kişilik üstüne - theodor w. adorno
“potansiyel faşist birey mevcutsa, o kesin olarak nasıl biridir? antidemokratik düşünceyi oluşturan şey nedir? böyle birinin içindeki düzenleyici güçler nelerdir? bu birey mevcutsa, gelişme tarzı ve bu gelişmeyi belirleyen etkenler nelerdir?

bu kitap, frankfurt toplumsal araştırmalar enstitüsü üyelerinin nazi almanyası’nı terk ederek abd’ye yerleştikleri dönemde yayımladıkları önyargı üstüne çalışmalar başlıklı beş ciltlik eserin üçüncü cildini oluşturan otoritaryen kişilik adlı bölüme t. w. adorno’nun yaptığı katkılardan oluşmuştur.

adorno’nun, antisemitizmin nedenlerine odaklanarak başladığı niteliksel ideoloji incelemeleri altbaşlıklı bu çalışma, giderek azınlık karşıtı önyargının daha geniş ideoloji ve karakter modelleriyle ilişkisinin incelenmesine dönüşmüş, başlangıcın aksine antisemitizm ele alınan konulardan sadece biri haline gelmiştir.

ideoloji ve kişilikler arasındaki ilişkiler sorunu, “klişeler” konusunun da etraflıca ve çokyönlü incelenmesiyle çok az kitapta, bu kadar çarpıcı, bu kadar düşündürücü şekilde ele alınmıştır."

say yayınları tanıtım yazısından alıntıdır.
 1. "bizim ülkemizde öyle batı'daki gibi ırkçılık yoktur" sözünü en az bir defa duymuşsunuzdur. fakat "bitlis'ten adam çıkmaz"," "alevi'ye kız vermem", "af edersiniz ermeni", "yahudi dölü", "pis kürt", "araplar bir b.ka yaramaz" gibi naçizane sözleri de en az bir kere duymuşsunuzdur.

  bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyorsanız, sizi bu kitabı okumaya davet ediyorum.

  benim başımdan bilfiil bu kitaptaki bazı diyaloglar geçti. size de hiç yabancı gelmeyecektir ve göreceksiniz ki ırkçılık öyle uzaylı nazilerin birden bire kafayı yemesiyle ortaya çıkan bir canavarlık değil, çok daha banal, çok daha doğal ve bu yüzden çok daha korkutucu bir mefhum.
  pinot