• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
Yazar a. ali ural
posta kutusundaki mızıka - a. ali ural
mektup ve deneme türünün, alanında türünün en yetkin örneklerinden bir a. ali ural kitabı.

arka kapaktan:

sevgili dost,

bu sabah kuş sesleriyle uyandım. ne güzel değil mi? hayır, güzel değil! açık penceremden ok gibi dalıp yastığıma saplanan karga sesleriydi.

kuş sesleri dediğimde aklına asla karganın gelmediğini biliyorum. bu, karganın da bir kuş türü olduğunu bilmediğinden değil, karganın türünün en önemli olan güzel bir ötüşten mahrum oluşundan elbette. yüzümü yıkarken acaba diyordum; acaba türümüzün en önemli özelliklerini taşıyor muyuz? hareketlerimiz ve sözlerimiz nerelere saplanıyor? acaba "insan" denince hatırlanıyor muyuz?
 1. kitap, tarafıma çok sevdiğim bir hocamın hediyesidir. sindire sindire okuduğum fevkalade tespit ve sözleri barındıran bir hazinedir.

  kitaptan:

  "sevgi, ayrık otlar gibi rastgele büyümemeli kalbimizde. itinayla seçilmeli toprak; ağacı görmek istediğimiz yere ekilmeli tohum."

  "elbette binlerce metre yüksekten bırakalım kendimizi boşluğa. ama sırtımızda bir paraşüt olmasının bize ne zararı var?"

  "sevgili dost,
  her defasında bu iki kelimeyle başlıyorum mektubuma. çünkü bu iki kelimeden her biri, gücünü diğerinden alıyor. sevgili olunmadan dost, dost olunmadan sevgili olunmuyor."

  kitabı bana hediye eden ve çok saygı duyduğum, duyduğum saygıyı sonuna kadar hak eden hocamın, hocalık sıfatını layıkıyla taşıyan güzel insanın kitapla ilgili cümleleriyle bitirmek istiyorum yazdıklarımı:

  "kitabı oku demiyorum, sadece başla."