1. kelime kökenini eski latince ve yunanca 'proto' ve 'kolos' sözcüklerinin birleşiminden almaktadır. proto yani 'birinci' kolos yani 'göt' yan yana gelmiştir. zamanla kolos kelimesinde ki ''os'' eki kullanılmayarak ''protokol' olarak son halini almıştır.

  kısaca protokol demek ''birinci göt'' ya da ''önde gelen göt'' anlamını taşır.

  tdk ise şöyle açıklamıştır;
  1. isim bir toplantı, oturum, soruşturma sonunda imzalanan belge
  2. diplomatlar arasında yapılan anlaşma tutanağı
  3. diplomatlıkta, devletler arasındaki ilişkilerde geçen yazışmalarda, resmî törenlerde, devlet başkanları ile onların temsilcileri arasındaki görüşmelerde uygulanan kurallar
  4. resmî ilişkilerde ve işlemlerde ciddiyet
 2. kurallarına aykırı yerleşildiğinde haberlere düşer. sen tut, hadsiz herif, senden daha taşaklı biriyle yan yana otur. o zaman gösteri başlamaz ve yetkili kişi bu taşaksız şahsı uyarır. daha taşaklılar bıyık altından güler. protokol yanılmıyorsam şudur: haha çok salaksın, sen kimsin. kimsin sen. kim bu, alın bunu. hakikaten kim bu. kimsin kardeşim sen
  yok
 3. o öndeki koltuklar geliyor aklıma bir tek. bunun sebebi bir ayrıcalık gibi görünsede o koltukların sahibi kimselerin koca götlü olması, normal koltuğa götlerinin sığmamasıdır.

  not: bunu da birinden duymuştum ama ne kadar doğrudur bilmiyorum. vip ile ekonomi arasındaki fark da koltuk genişliği mesela. böyle düşününce mantıklı geliyor.