1. her cismin yaydığı bir radyasyon dalgası vardır. bu dalgalar belirli bir enerji alanı oluşturur. insanda bir varlıktır ve enerji alanı vardır. insan vücudundaki bu enerji alanı ile aranan cismin enerji alanının aynı rezonansa girmesiyle cisim tespit edilir. özetle radyestezi bir şeyin ortaya çıkarılmasıdır.
  arama işlemi sarkaç, çubuk ve çeşitli madenler (altın, bakır vb.) yardımı ile yapılır. bu aletleri kullanan kişilere radyestezist denir. en ünlü radyestesit bir fransızdır. zaten radyestezi kelimesi fransızca radiesthesia kelimesinden gelmektedir.
  firavun mezarlarının bazılarında ipe bağlı ağaç sarkaçlar bulunmuştur. ayrıca çin imparatoru yu'nun mezarından çatal çubuklar ve maden filizlerini gösteren açıklamalar çıkmıştır. bu bilgiler bize radyestezinin en az 4000 yıllık bir geçmişi olduğunu göstermektedir. ayrıca sürekli merak edilen bir konu olan eski insanların hiç bir teknoloji kullanmadan su ve madenleri nasıl buldukları konuda radyesteziye bağlanmaktadır.
  insanların sık kullandıkları "elektrik alamadım" sözü radyestezi ile ilgilidir. iki insanın oluşturduğu enerji alanı birbiri ile uyuşmalıdır. ancak bu enerji alanı insan beynindeki düşünceler ile sürekli olarak değişmektedir. ilk anda elektrik alamadığımız bir insanla daha sonra iyi geçinmemizin nedeni budur. bu yüzden radyestezi yöntemi ile define, su, altın vb. ararken öncelikle bu yönteme inanmalıyız. böylelikle enerji alanımızı geniş tutmuş oluruz.
  radyestezi konusunda yazılmış en önemli kitaplardan biri hawaii'li şaman serge king'e aittir. bu kitapta doğada ve canlılarda bulunan gizli güçler ve enerjiler, bilimsel yöntemler ve geleneksel bilgelik ile ele alınmıştır.
  birde şu bilgiyi paylaşmak istiyorum. bu işi bilen, çubukla su veya maden arayan insanlar arama sırasında genellikle çıplak ayakla geziyorlar. nedenli işe yaradığı konusunda bir bilgimiz yok ama ben yinede paylaşmak istedim.
  belit