• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
Yazar iris murdoch
rüya sakinleri - iris murdoch
irish murdoch yine felsefeci yazar kimliğiyle çıkıyor karşımıza. romanda ele aldığı aşk, rastlantı, gerçeklik gibi temel konular kimi zaman kurmacanın dokusu içinde erimiş olarak, kimi zaman da üstünde yüzen bir çiçek demeti gibi yoğun bir halde sunuluyor. ölüm döşeğindeki ihtiyar bruno büyük bir kaygıyla geçmişini ve bugününü düşünürken hayatı yeniden yorumlama noktasına gelir. sürekli gerçekliği sorgular. yaşamış olduğu pek çok şeyin bir rüya olduğunu, aslında hayata hiç dokunmamış olduğunu keşfeder. her şey bir rüyadır ve herkes bir başkasının rüyasında var olmaktadır. bruno düşüncelerini geliştirirken çevresindeki insanlar da kurlaşmadan aşka kadar çeşitli ilişkiler içine girerler. bazen beklenmedik bir biçimde bir uçtan bir uca savrulup yer değiştirirler.yazar, benmerkezci yapıları yüzünden ötekini “ıskalayan” ve bunun için de sık sık yanılan; sözde aşkı ararken başkalarını nesne olarak gören karakterler aracılığıyla insanın iç ve dış dünyasındaki bocalamalarına ve buradaki bir ahlâk anlayışı eksikliğine dikkat çekiyor.

sözgelimi bir aşk ilişkisinde insanın işleyebileceği en büyük suçun belki de karşısındakinin daha fazla sevmesine izin vermesi olabileceği söylenirken tartışmaya açılan yarı örtülü soru-cevaplar da var: yürümeyen ilişkilerdeki sorun “doğru kişi” sorunu mudur, yoksa “tekeşlilik” sorunu mu? insanların anlayışlarına göre kılıktan kılığa giren bir tanrı hangi durumlarda yararlı olabilir? aşk amaç mıdır, yoksa?..

roman yer yer sinematografik atmosferlerle, yer yer de felsefi diyaloglarla örülmüş. bazen bir dramın ya da gülmecenin, bazen de bir fikrin peşinden sürükleniyoruz. her iki durumda da sürükleyici ve canlı bir roman.
(kaynak: ayrıntı yayınları)
  1. haftalardır yanımdan ayırmadığım ama bir türlü okuyup da bitiremediğim bir kitap. çok sıkıcı desen değil. konusu, hikayesi ilgimi çekiyor ama niye böyle oldu ben anlamadım.
    gerçi hermann hesse'nin knulp öyküsü de öyleydi ama o başka.

    tavsiyelik bir durumum yok, kitabı okuyan arkadaşlar (tabii ki sopiler vermeden) tavsiye verme konusunu değerlendirebilir.