1. ''yazar sait faik abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen armağan, edebiyat dünyamızın en önemli ödüllerinden biridir. 1955’te yazarın annesi makbule abasıyanık tarafından kurulan sait faik hikaye armağanı, 1964’ten itibaren darüşşafaka cemiyeti tarafından sürdürülüyor. 2003-2011 yılları arasında darüşşafaka cemiyeti ve yapı kredi yayınları iş birliğiyle verilen armağan, 2012'den itibaren ise türkiye iş bankası kültür yayınları iş birliğiyle veriliyor.

    yaşamının son yıllarında çeşitli edebiyat matinelerine katılan sait faik, darüşşafaka lisesi'nde yapılan bir matineye de katıldı. lise'de yapılan ilk toplantının konuğu fazıl hüsnü dağlarca olmuş ve dağlarca, ikinci toplantıya konuk olması için abasıyanık'ı ikna etmişti. matineden sonra okulu gezen sait faik, eve döndüğünde annesine mal varlığını babası hayatta olmayan çocuklara güzel imkânlar sağladığını düşündüğü darüşşafaka'ya bağışlamayı teklif etti.

    abasıyanık'ın annesi makbule hanım, sait faik'in vefatından sonra, 8 kasım 1954'te hazırladığı vasiyetinde mal varlıklarının çoğunu ve yazarın eserlerinin telif hakkını darüşşafaka cemiyeti'ne bıraktı. bu vasiyetnamenin bir maddesinde de, her sene dönemin ileri gelen edebiyat ustalarından oluşacak bir jürinin, o sene içerisinde yazılmış en iyi öyküyü seçerek ona “sait faik ve makbule abasıyanık hikâye mükâfatı” vermesini istedi.

    ödül, ilk kez 1955 yılında verildi. ödülün para armağanı, 1960 yılına kadar varlık yayınları'nca karşılandı.1960'tan 1963'e kadar kesintiye uğrayan ödül, makbule hanım'ın 1964 yılındaki vefatından sonra darüşşafaka cemiyeti tarafından sürdürüldü.''

    sait faik abasıyanık, 11 mayıs 1954 tarihinde burgaz ada'daki evinde vefat ettiği için armağan her yıl 11 mayıs tarihinde burgaz ada'da verilmektedir.