1. şöyle bir tanıtım filmi yapmışlar

  çark caddesine gidilmediği sürece sevilebileceği kanısında olduğum şehir. halkla iç içe olmadan yeşilinden, doğasından faydalanın mutlu olun kısaca sakarya'da.

  çark caddesine bulaşmayın demiş miydim? demişim.
 2. hani holywood filmi izlerken bir yerde türkiye derler istanbul derler sevinirsin safça hafiften de bir gururlanirsin ya... iste basligini gorunce oyle oldugum memleketim.

  bayildigim soylenemez tabi. ama baba evidir nihayetinde. ailedir. sulaledir. cocukluktur. sakarya degildir bizim icin yine de. ada 'dir sadece.
 3. son yıllarda merkez ilçelerinden serdivan'ın üniversite öğrencileri için son derece popüler olmuştur. sakarya'ya giden öğrencilerin serdivan'a mutlaka uğramalıdır. serdivan, sakarya'nın taksimi gibidir
 4. doğasının harika, insanının kaba ve maganda olduğu şehir. sürekli silah sesleri duymanız olası. esnafı dindar görünümlü kazıkçı, çakal. ıslama köftesi, kabak tatlısı, bütün olarak kabağı meşhur. istanbul'un dibindeymiş gibi gelir ama karadeniz iklimi hakimdir. sürekli yağışlı. etrafta fındık bahçeleri görebilirsiniz. kuzuluk taraflarında kaplıcalar da vardı.
 5. genel olarak şehire gelen öğrenciler eğlence mekanlarının eksikliğinden şikayetçidir. ama bence sakarya'nın asıl sorunu tarihsizliğidir. özellikle benim gibi istanbul'dan gelen öğrenciler için bu hiçte küçümsenecek bir durum değil. istanbul gibi her köşesi tarih kokan bir şehirden buraya alışmak hiçte kolay olmadı benim için.
 6. basit toplama çıkarma işlemi yapamayıp haklı olduğunuz halde size hırsız gibi davranan,hesabı 3 kere ikaz ettikten sonra anca anlayıp tamam doğru diyen,terbiyesizliği için özür dilemeyen kaba esnafları olan şehir.
 7. şimdi efenim doğma büyüme bu şehirli olan biri olarak bırakın da güzel memleketim için tespit kasayım.
  doğası gerçekten de ülkede nadir bulunabilecek kadar güzeldir bir kere. her yerinden su fışkırır.toprağı inanılmaz verimlidir ne ekerseniz size güzel bir şekilde geri döner. insanı kaba falan diyenler olmuş asla katılmıyorum bir çok dışarıdan gelen öğrenci-misafirlerimiz oldu ve onları kendi evimizde yıllarca ağırladık (eskişehirde okudum buradaki insanlığın yarısı yok)
  bakın yardımseverdir buranın insanı.bunu kalpten söylüyorum.öyle yarıyolda bırakmazlar kimseyi.sonradan gelip yerleşip gözü dönmüş istanbul zengini esnaflardan bahsetmiyorum.
  coğrafi olarak zaten tartışılmaz bir yerdedir her yere yakındır. son zamanlarda maalesef ki istanbuldan çok fazla göç almıştır. azıcık parayı bulan istanbul yorgunu emekli haydar amcalar kafa dinlemeye şehrimiz e yerleşiyorlar.
  buraya gelen öğrencilerin çoğu beğenmez. e beğenmezsin tabi kardeşim ne aradığına bağlı beğenip beğenmemen. bir kere sen sakaryayı sadece merkezden ibaret biliyorsun 4 sene boyunca kaç tane ilçesine gittin de gezilecek yerleri gezdin? asıl görülecek yerleri görmeyip sakaryayı sadece çark caddesinden ibaret sanıyorsunuz çünkü bilmiyorsunuz şehri tanımıyorsunuz.bu şehrin en güzel yerleri bir kere ilçelerindedir.
  sen buraya karı kız ortam geceler içelim kızları kaldıralım kafasıyla geliyorsan tabiki de beğenmezsin. eskişehir e gitmen gerekir o zaman. bak ben gittim ben de eskişehir i hiç sevmedim ve beğenmedim de.her şeyi doğal olan bir şehirden her şeyi yapay olan bir şehir e gittim çünkü.balmumu ve heykelden başka bir nanesi yok bence eskişehirin. ha bir de soğuk çekik gözlü yerlisi..
  ha kimi arkadaşlar var ki çok gülüyorum onlara..abi eğitim fakültesini kazanacak kadar beynin var da bu 4 yılı geçireceğin fakülte nerede bulunur bir bak bir araştır be kardeşim.çocuk sakarya diye geliyor 4 senesi hendek ilçesinde geçiyor sonra ağlanıyor sevmedim diye.ulan sen ağlamayacaksın da kim ağlayacak..
  ilk defa gelen memur tayfası ise çok hoştur.baştan beğenmez burayı sonra çok sever yerleşip bir daha başka yere gitmez 40 yıllık sakaryalıymış gibi davranır.
  artık maalesef ki trafik de var sakaryada.bir o kalmıştı elimizde bozulmayan o da gitti canım şehrim için üzülüyorum tabiki.
  sakarya etnik ceşitliliğiyle meşhurdur. abaza, çerkez, gürcü, laz, manav, boşnak, muacır, arnavut..senelerdir barış içinde yaşarız bu şehirde.
  her 30 yılda bir yediğimiz büyük felaket (deprem) e rağmen inanılmaz gelişiyor şehrimiz onu söyleyeyim.evet eski ruh tabi ki yok fakat eski boşluk da yok.bir çok park alanı, her sene yenisi açılan avm'leri,kültür-sanat galerileri kapalı-açık yüzme salonları ve artık yeni stadıyla güzel bir hal alacak gibi.artık sadece her yolu asfalt olmasıyla övülmeyecek inşallah.
  sapanca gölümüz var lan bir kere. daha ne olsun. bakın yemin bile edebilirim sapanca nın yarısı istanbul zengini yarısı da arap zengini oldu artık gölün tamamı da takında tüpraş ın olabilir bu gidişle..yiyin efendiler yiyin size yakışır.
  eskiler ve yerlileri adapazarı der yeniler ve misafirler sakarya. demeyin kardeşim şu sakarya lafını direk belli ediyorsunuz kendinizi.sadece takımının ismini söylerken kullanın samimiyet yok bir kere.
  mis gibi kampüsünüz var valla gençler oturun sapanca manzarasının keyfini çıkarın, istanbul zaten şurası atlar gidersiniz istediğiniz zaman. e bursa yakın izmit yakın ankara yakın daha ne yapalım size? şimdi artık serdivan da tam size göre dizayn ediliyor küçük eskişehir olma yolunda tam gaz ilerliyor.
  nufüsü bilinenin aksine küçük falan değildir bildiğin 1.000.000 u bulmuştur bu arada.
  kapalı çıplaklarımız boldur işte. hatta bu son zaman muhafazakar görünen kapalı demeye bin şahit kızları var ya hani rengarek ablalar, ben eminim kesin çıkış yeri, patlama ve dünyaya yayılma yeri sakaryadan olmuştur. abi her tarafımız yyiyişen çakma-zamane kapalı kızlarla doldu bu nedir la.tamam gezmeyi ve giyinmeyi gösterişi çok seven bir halkımız var ki bunun büyük sebebi balkan göçmenlerinin çok olması ama bu kadarı fazla değil mi ya.
  gelin ıslama köfte yiyin, kabak tatlısının asıl tadına varın, doğl kaynak suları her yerden fışkırır azıcık araştırıp bulun, bolca doğa yürüyüşüne çıkın, düz arazidir burası bisiklete binmeye çok müsaittir binin. suyu yeşili boldur selfie falan çekin bol bol.kıpırdayın abi biraz şehir hareketsiz deyip durmayın bir katkı da siz sağlamayın buna.
  sakaryaya uğrayıp en ufak sıkıntısı olan arkadaşlar a bir mesaj kadar uzağız.yabancılara yardımcı olmaktan mutluluk duyan bir ailem var hatta babam bu işi oldukça abartır bazen.bekliyoruz 'hafız' esen kalın ve bakış açınızı değiştirin.(ha bir de sakaryaspor a dua edin la azıcık bu mükemmel taraftar a layık olsunlar artık)
 8. adını ülkemizin üçüncü büyük akarsuyu olan ve sınırları içinde karadeniz'e dökülen sakarya ırmağı'ndan alan 54 plaka kodlu ildir. kuzeyde karadeniz, güneyde bilecik, doğusunda düzce ve bolu, batısında kocaeli ve bursa illeri ile komşudur. karadeniz ile marmara bölgeleri ve bu bölgelerin sahip oldukları iklimler arasındaki geçiş alanında bulunmakta olup, marmara bölgesi'ne dahildir.

  ilin merkez ilçesi adapazarı'dır. adapazarı ve çevresi, cumhuriyetin ilânından sonra uzun bir müddet kocaeli iline bağlı olarak yönetilmiştir. 1950'lerde bölgenin sanayileşmeye başlamasıyla birlikte, 1954'te sakarya ismiyle il hâline getirilmiştir. 2000'li yılların başlarında da büyükşehir ilân edilmiştir.

  tarım, il ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır. il sınırlarında geniş yer kaplayan ve "ağaç denizi" olarak adlandırılan ormanlar, tarih boyunca kereste elde etmek ve tarım arazileri açmak için büyük ölçüde yok edilmişlerdir.