1. en zeki kuş türü; aynı zamanda en zeki hayvanlar arasında kabul edilen canlı. saksağanların ölen yakınları için cenaze töreni düzenleyecek kadar duygusal anlamda da gelişmiş canlılar oldukları biliniyor. zaten araştırmalar tüm kargagillerin orangutan, şempanze, goril gibi hayvanlarla benzer zeka düzeyinde olduklarını gösteriyor. ayrıca saksağanlar alet kullanabilen canlılar ve kuşlar arasında ayna testinde başarılı olan tek hayvan türü.
  2. ben en zeki kuş türü kargalar sanıyordum. ahmet haşim'in fıkra kitabı " bize göre " de böyle bir yazı var. kargaların o dönem istanbul'unda tehdit oluşturduğunu ifade eden yazar, kargaların korkuluklarla alay edercesine konup göçtüklerini de anlatıyor.
    ve kargaların altıya kadar sayabildiğini bilim tespit etmiş diyor.

    bir de bizde pekmezle yoğurt karıştırılıp yenir içine kar katan yaşlılar bu yemeğe saksağan beyni diyorlar ( ki bu iğrenç bence çünkü aklıma canlı maymunların beynini yiyen iğrenç insanlar geliyor ) neyse işte bu yemekten dolayı saksağanların çok akıllı olmadıklarını zannederdim.
  3. bir karganın, bir kuzgunun karizmasına asla ulaşamayacak olsa da zekasıyla kendine hayran bırakır. yavru köpeğimizin yanındaki sandalyeden köpeğin arkasına atlayıp, köpeği dürtüp, köpek arkasına dönmeden sandalyeye geri atlaması ve bunu defalarca tekrar etmesiyle köpeğimizi ölümüne trollemiş ve bizi kahkahalara boğmuştu bu manyak hayvan.