• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.75)
sanatın öyküsü - e. h. gombrich
bilinen ilk mağara resimlerinden, günümüzün deneysel sanatlarına kadar uzanan geniş bir dönemi ele alan önemli bir başlangıç kitabı.

kitabın giriş bölümünden :"sanat" diye bir şey yoktur aslında. yalnızca sanatçılar vardır. bir zamanlar bazı adamlar renkli toprakla bir mağaranın duvarına kabaca bizon resimleri çiziktiriyordu; bugün de bazıları boya satın alıp duvar ya da tahta perdeleri resimliyor ve daha birçok başka şeyler üretiyorlar. tüm bu etkinlikleri sanat diye tanımlamakta hiçbir sakınca yok, yeter ki bu sözcüğün yer ve zamana göre birbirinden değişik anlamlara gelebileceği unutulmasın ve günümüzde nerdeyse bir korkuluk veya tapınma aracı haline gelen ve büyük s ile başlayan sanat' ın var olmadığının bilincinde olunsun.
 1. tarih öncesi çağlardan başlayarak modernizme kadar geniş bir dönemi hem derli toplu hem de sıkıcılıktan uzak kolay anlaşılır bir şekilde anlatmasından ötürü sanat tarihi derslerinin temel kitaplarındandır.

  biraz pahalı bir kitap olmasına rağmen, tek bir kitapla sanat ve sanat tarihi hakkında sağlam bir altyapı edinmeniz mümkün.
 2. sanat tarihine damga vuran hegelci tarihçi gombrich'in eseri. evrensel anlatılardan olması nedeniyle derli toplu bir kaynak. döneminde sanat tarihi kendi tarihini sanatsallaştırıyor diye hem tepki hem övgü almıştır. çok yararlı bir eser başlangıç için. sanatçı bazlı bakıldığında eksik gelse de bu kitaptan yola çıkarak farklı kitaplar keşfetmenizi sağlar. remzi yayınevi de bu kitap için epey uğraştı. telif hakkını gözardı edip basınca haliyle başları derde girdi. sonrasında hallettiler sanırım. iyi ki basılmış ama.
  sezgi