• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.33)
şaşıfelek çıkmazı
istanbul’daki bir mahallede yaşanan acı tatlı olaylar… kasabı, bakkalı, öğretmeni, genci, yaşlısı, seveni ve sevileni ile işleri hep ters gitse de yüzlerinden güleryüz eksik omayan aşk, dostluk, macera dolu olayların geçtiği sıcak bir mahallenin öyküsü… güçlü senaryosu ve oyuncuların başarılı performansları ile dikkatleri üzerine çeken dizi.
 1. şaşıfelek çıkmazı, 1996-1998 yılları arasında ve daha sonra çekilen devam bölümleriyle 2001 yılında trt'de yayınlanmış televizyon dizisi. senaryo yazarı, mahinur ergun; yönetmenliğini ise 1996-1998 yılları arasında, mahinur ergun, 2001'de ise çağan irmak üstlendi.

  devasa bir oyuncu kadrosu vardı. birkaç isim yazayım: derya alabora, zuhal gencer, fikret kuşkan, füsun demirel, mehmet esen, ayhan kavas, selçuk yöntem, betül arım, ali erkazan, tamer karadağlı, dilaver uyanık, suzan aksoy, mahperi mertoğlu, aysun metiner, sinan albayrak, hakan tanfer.

  ilk yayınlandığı dönem seyirciden yeterince ilgi görememiş olan dizi, trt kanallarındaki tekrar yayınlarıyla, geniş bir hayran kitlesi tarafından seyredildi ve benimsendi. özellikle güçlü kadın karakterleri ve doğal yazılmış diyalogları ile, bugüne kadar yayınlanmış türk dizileri içerisinde, kendisine özgü bir yer edindi. güçlü kadın karakterleri elbette mahinur ergun'a borçluyuz. gördüğü ilgi nedeniyle, 2001 yılında yeni bölümleri çekildi.

  bu yeni bölümlerde bir oyuncu değişikliği dışında, önceki kadro korundu ve pek çok yeni karakter eklendi. yeni bölümlerin yönetmenliğini, daha önceki bölümlerde yönetmen yardımcısı olarak çalışmış olan çağan irmak üstlendi. yönetmen, 46. bölüm'de kısa bir rol olan doktor rolünü de oynadı. bu bölümler, yine trt'de yayınlandı.

  dizinin tekrar bölümleri, 2007 yılında kanaltürk tarafından tekrar yayınlandı.

  ekranda içki ve sigara yasağı bulunmayan yıllarda yayınlanan, aradan 16 yıl geçtikten sonra trt’de yeniden yayınlanmaya başlanan şaşıfelek çıkmazı’nda bazı sahnelerde sigara içilmesi dikkat çekti. şikâyetler üzerine rtük uzmanları, 22 mayıs 2012 tarihinde trt 1’de ekrana gelen tekrar bölümü inceledi ve rapor hazırladı. raporda, derya alabora’nın canlandırdığı karakterle ilgili olarak “aysel’in masadaki çayı içerken masanın üzerindeki sigara paketinden bir adet sigara çıkararak ağzına götürüp çakmakla yakmaya çalışmasına ait görüntülerin hiçbiri flulaştırma yapılmadan verilmiştir” denildi. rtük, trt’ye 50 bin lira ile 100 bin lira arasında ceza öngören yasa maddesine göre ceza verilmesini kararlaştırdı.