• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
savaş - haldun yalçınkaya
uluslararası ilişkiler söz konusu olduğunda akla ilk gelenler diplomatlar ve diplomasidir. genel kanının aksine diplomasi, uluslararası ilişkilere girmenin sadece bir yönünü temsil eder. ilişkilerin diğer yönünü ise askerler tarafından yürütülen savaş belirlemektedir. dolayısıyla, bu alanla ilgilenenler uluslararası ilişkilerin iki ayrı kolunu temsil eden savaşı ve diplomasiyi birlikte değer-lendirebilmelidirler. öte yandan savaş, sadece askerleri ve diplomatları değil, toplumun tüm katmanlarını ilgilendirmektedir.

bu kitap, savaş olgusunu kuramsal bir çerçevede ele alarak, bu konuda, türkiye'deki uluslararası ilişkiler yazınındaki boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. yazar, “ne kadar iyi tanır ve tanıtırsak o kadar engel-leyebiliriz önermesinden yola çıkarak, savaşı baştan övmek ya da yermek yerine var olan durumu açıklayan kuramsal saptamalar yapmaktadır.

savaş: uluslararası ilişkilerde güç kullanımı, uluslararası ilişkiler alanında faaliyet gösteren öğrencilere, araştırmacılara ve konuya ilgi duyan herkese yararlı bir kaynak niteliğindedir.
  1. uluslararası ilişkiler alanında çalışan halen tobb üniversitesinde akademisyen olan haldun yalçınkaya'nın; savaş kavramı, tarihsel süreçte savaş, savaşın nedenleri ve sonuçlarını, savaşın uluslararası ilişkilerdeki aracı rolüne ilişkin güzel tespitler barındıran çalışma.

    güç, zor kullanma gücünün sadece devlete özgü olduğu paradigmasının değişmesi, afrika'da darbeyle iktidar değişikliği dahi yapabilen, abd menşeili özel askeri şirketlerin ortaya çıkması ve yaygınlaşması ile ilgili tespitlerle ilgi uyandıran kitap.
    ozee