1. kısa adıyla seme. arama motorlarında çıkan sonuçların sıralaması kullanılarak aramayı gerçekleştiren öznenin fikrinin manüpile edilmesi.

    şurada anlatılan deneylerde, deneye katılanların yaşadıkları ülkeden uzak ülkelerde gerçekleşmiş seçimlerde aday olan politikacılar hakkında özel dizayn edilmiş bir arama motorundan elde ettikleri bilgileri kullanarak bir yargıya varılması isteniyor. bu arama motoru, deneye katılan bir grup için bir adayı diğer grup için diğer adayı öne çıkartan sonuçları ilk sıralara koyuyor. bilgiyi değiştirmiyor, sadece sıralamasını değiştiriyor. sonuçlara göre sadece sıralamayı değiştirerek deneye katılan insanların %20'sinin fikrini değiştirmek mümkün olmuş. dahası, katılımcıların %99'u arama motoru veya herhangi bir yolla manipüle edildiklerini düşünmüyorlar.

    son bilgi, google aramaları sonucu tıklamaların %50'si listelenen ilk iki bağlantıya gidiyor, %90'ı ise ilk sayfada yer alan 10 bağlantıya.
  2. search engine optimization ile 3-4 satır yazarak insanların fikirlerine müdahale edilebileceği gerçeği dehşete düşürmedi değil.