• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
serial experiments lain
yakın gelecekte, wired adı verilen ağ bugünkü internetten bir adım öne geçerek insanların hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. wired erişimi navi adı verilen güçlü bilgisayar sistemleri ile gerçekleştirilmektedir. wireda bağlı insanlar,
zamanlarının büyük bir kısmını ağdaki sanal yaşantılarına ayırmaktadırlar.
orta okul öğrencisi lain iwakura, babası bilgisayar sektöründe olmasına rağmen wired'dan uzak bir yaşam sürmektedir. günün birinde, lain'in sınıf arkadaşı chisa intihar eder. chisa'nın trajik ölümünün ardından lain ve tüm sınıf arkadaşları chisa'dan garip bir elektronik posta alırlar. chisa metinde, yalnızca bedeninin öldüğünü, bilincinin wired'da yaşadığını söylemektedir. sınıf arkadaşları, olayı garip bir şaka olarak değerlendirip hayatlarına devam ederler. ancak, lain'in wireda
olan ilgisi yavaş yavaş artar ve navi'sinde daha fazla zaman geçirmeye başlar. lain'in gerçek hayat ile olan bağı zayıfladıkça bilinen gerçeklikte zamansal ve mekansal kırılmalar meydana gelir.
 1. gerçekliğin belirsizliğini üzerimize yüklerken, sanal dünya ve gerçek (algıladığımız) dünya arasındaki tünelin saydamlaşmasını temel alır. sadece bununla yetinmez; metropol yaşamının arzu uyandıran renklerinde kitsche gömülü modern insanı aldırışsız bir biçimde ele alır.

  serial experiments lain'in 13 bölüm süresince vurguladığı temel husus 21. yüzyılın bir iletişim çağı oluşuyla alakalıdır. 20. yüzyılın başlarından itibaren iletişim teorisinin propaganda, sanal - gerçeklik ve bilinç ağında gelişen kısımları irdelenir. özellikle aralarda verilen bilgiler meraklısı için yeni bir kapı aralar. hiç tartışmam, sci-fi yapımlarının -sinema eseri olsa dahi- pek çoğunu yerin dibine sokacak bir alt metne sahiptir.

  "vücudun fiziksel sınırları insan evrimini kısıtlıyorsa bunun manası insan türünün bitişine,var olmayan bir tanrı tarafından çoktan karar verildiğidir."

  "biri hatırlanmıyorsa hiç varolmamış demektir."