1. bir kitabın yüksek sesle okunarak ses kaydının yapılmasıyla oluşan kitap çeşidi. başta görme engelliler için düşünülmüş fakat sonrasında diğer kullanıcılarında hizmetine sunulmuş.
  kitap okumaya vakit bulamayan bir insan olarak okumak için istanbul trafiğini de düşünürsek ağırlıklı yolları değerlendiriyordum. araç kullanmaya başlayınca o da yalan oldu. sesli kitap işine mi girsem diyorum sözlük.
  malum ortamlarda bir sürü sesli kitap mevcut, bir de milli kütüphanenin konuşan kitaplık isimli bir sitesini keşfettim, sanırım burası da ücretsiz..
  http://konusankitaplik.mkutup.gov.tr/
 2. çok uzun yürüme yolum olduğu için sürekli müzik dinlemek de istemediğim için sesli kitap dinleyeyim diye düşündüm. kürk mantolu madonna ile 5. kitabı bitirdim. aslında okumuş oluyor muyum diye düşünüyorum ama evet, ben de okumuş oluyorum. okuyan kişi ile bir farkım yok. hatta daha çok akılda kalıcı olduğunu düşünüyorum.

  şimdi şöyle oluyor; internette bir sürü sesli kitap sayfaları var. içlerinden sesi, okuma şekli, okuyanın sesi ve okuma sürelerini inceleyerek bana en uygun kitabı seçiyorum. büyük kulaklıklarım var. dışarıdan ses pek gelmiyor. rahatça dinleyebiliyorum.

  ayrıca kitapları seçerken benim elimde de olan kitapları seçmeye çalışıyorum ki bazı güzel kısımları okuyup altını çizebileyim. ve ağır felsefik kitapları tercih etmiyorum. okuması ve dinlemesi biraz daha kolay kitapları tercih ediyorum.

  dinlediğim en etkileyici kitap dr.jekyll be mr hyde idi. onu da okan bayülgen in sesinden dinlemiştim. adam sahiden bana yaşattı o gerilimli dakikaları. hatta bir keresinde yolda durmuşum dinlerken. o kadar dalmışım ki, heyecanlı bir kısmında yolda durmuşum. yanımdan geçen biri çarpınca kendime geldim.

  zaten "dr jekyll ve mr hyde" dinlediğim ilk kitaptı. sonra "fareler ve insanlar", "beyaz geceler", benim hüzünlü orospularım" ve en son da kürk mantolu madonna. sırada hangi kitap var bilemiyorum henüz. sizin bir öneriniz varsa duymak isterim.
 3. ben bu sesli kitap olayına dinleyen değil seslendiren kısmından dahil olmuştum zamanında. benim dahil olduğum çalışma altı nokta derneği içindi. dinleyecekseniz tavsiyem karakter sayısının çok kalabalık olmadığı, biraz ön bilginiz olan kitapları tercih etmeniz ve ses rengi size sıcak - yakın gelen okuyucuyu seçmeniz.

  vurgu, telaffuz, ses rengi gibi özelliklerinize güveniyorsanız da diğer tarafa geçmek için bir adım atmanızı öneririm. özellikle görme engelliler için yapılan çalışmalarda hem siz kendinizi geliştirmiş hem de çok faydalı bir iş yapmış olursunuz.

  okumak mıdır? pek tabi okumaktır dinlemek de...ancak trafikte başınıza gelebileceklerden emin değilim.
  mesut
 4. bir kere okan bayülgen tarafından seslendirilmiş dönüşüm - franz kafka dinlemişliğim var. ancak beklentimin altında keyif verdi diyebilirim. günün büyük çoğunluğunu yolda geçirenler yada görme engelliler için tabiki alternatif yöntemlerden birisi. kendi adıma ise telefon hafızasına youtube downloader ile arkası yarınlar ile radyo tiyatrosu yükledim, benim için daha keyifli daha anlaşılır bir yöntem oldu. kitap heleki anlaşılması ağır ise bazen sayfa başına paragraf başına dönmek icap ediyor, kendi okuduğunu ancak anlayabilen kişiler için sesli kitap masal etkisi yaratır, uyku modu açılır ve gözler hafiften kapanmaya başlar. e-kitap'lara karşı kitap kokusu saplantısı olan tayfa gibi okuma saplantısı olan bir tayfa da sesli kitap yaygınlaşmaya başladıkça oluşacaktır.
 5. mesut
 6. bir üniversite öğrencisinin youtube'ta dünya klasiklerini ve harry potter yüzüklerin efendisi gibi kitapları okuyarak yaptığı şey. başlık içerik aynı yerde mi anlamayarak yazıyorum fakat yapan her kimse büyük bir hayra giriyor.

  kanalın ismi: konuşan kitap

  edit: kanalla hiçbir ilgim bulunmamaktadır.
  dokuz