1. melodik, klasik ve minimalist öğeler kullanan, frontman'inin gitarı keman yayıyla çalmasıyla ve falsetto vokallariyle ünlü olan izlandalı bir post-rock grubu. grubun ismi, grubun frontman'i jónsi birgisson'un kız kardeşi sigurrós elín'in isminden geliyor. sigur ve rós kelimelerinin ayrı ayrı ingilizce karşılığı ise 'victory' ve 'rose', yani 'zafer' ve 'gül' dür.

  grup 2002 yılında hopelandic isimli hayali bir dille söylenmiş şarkılardan oluşan bir albüm yayınlamış ve dinleyicileri kendi hayal güçleriyle başbaşa bırakmışlardır.
  moka
 2. 11 haziran 2016 tarihinde türkiye'de ilk konserlerini verecekler. yaptıkları müziğin yapısından ötürü konser grubu olarak kafamda pek canlandıramasam da sigur ros'u dünya gözüyle, canlı kanlı dinlemek güzel olurdu. özellikle de Ára bátur'u.

  etkinlik sayfası da şurada.
 3. bir başka 'akşamüstü' grubu. günün en güzel vaktine --tabii ki sabah alacalığı ile birlikte-- uyan müzikler yapar ki, dinlerken bu alemden kopar 'daniel defoe'nin o koca gemisine binerek yanınızda bir adet robinson crusoe ile birlikte mevsimin en kötürüm fırtınasına yakalanıp, kendinizi bir anda okkalı dalgalı arasında buluverirsiniz.

  bundan sonrası ya robinson'a tutunup ıssız bir adaya vurmaktır, ya da o devasa okyanusta eriyip gitmek..
 4. kelimeler birçok şey için yetersiz kalıyor ama müzik hep yetti. yetiyor. iç dünyamı binlerce beste ve nota içinde gizli küçük tamamlayıcı cümlelerle tasvir edebilirim. bu grubun yaptığı işlerde de kendimi buluyorum adeta.

  hani birde youtube'dan bir şarkı açarsın, şarkı bitmiş ama farketmemişsindir. bir sürü şarkı çalmıştır, çalan herhangi bir şarkıda farkedersin çok şarkı geçmiştir, hiçbir şeyden haberin yoktur. işte bu grup bu hal-i vaziyeti yaşatıyor bana sürekli.

  çok seviyorum ya.
  https://youtu.be/8LeQN249Jqw
  creep