• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.13)
simindis kundzuli - george ovashvili
dedeyle torununun engüri nehri'nin içinde geçici süreyle oluşan adacıklardan birine mısır ekmek için yerleşmelerini, doğayla ve doğa dışıyla mücadelesini anlatan masalsı film.
 1. 49. karlovy vary film festivalinde en iyi film ödülü alan, ilerlemiş yaşına rağmen zor bir rolün üstesinden gelerek en iyi erkek oyuncu ödülünü alan ilyas salman'la türkiye'de adından söz ettiren film gerek imdb'deki "nehir yaratır ve insanın bile kaçamayacağı ebedi bir döngüde yok eder" şeklindeki tanıtım cümlesiyle gerek mekânlarıyla bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom adlı filmi hatırlatır. bir de finalde ister istemez adamın aklına karpuz kabuğundan gemiler yapmak gelir, bir hüzün çöker.
  ne diyordu karpuzcu çırağı mehmet "karpuzdan gemiye binen erken inermiş."
  bence ayrıca (bkz: pedofilli)
 2. 2014 yapımı 22 ödüllü film gürcü sinemacı george ovashvili’nin dört mevsim boyunca insanın doğayla olan savaşı, yaşlı bir insanın savaşın gölgesinde azimle kendi dünyasını yaratma çabasını büyüleyici görüntülerle izliyoruz.

  her açıdan bu bir başyapıt…

  çok az diyaloğun olduğu sahnelerinden bize fısıltıyla doğa diyor, barış diyor, emek diyor, üretkenlik diyor.

  ilyas salman’ın kendi küçük adasını dirhem dirhem yaratırken konuşmadan adeta ilmek ilmek ördüğü oyunculuğu ayakta alkışlanacak cinsten.

  bu ara atağa kalkmış gürcistan sinemasından evet kim ki-duk filmlerini andıran görüntülerin çıkması hem şaşırttı, bir yandan da hayıflandırdı.

  asıl içimi burkansa türk sinemasının ilyas salman’a yaptığı haksızlık, vefasızlık. onun gerçek değerini ülkesinin yönetmenleri ve filmlerinde değil de gürcü bir yönetmenin sade ama ustalara yakın sinemasında bulması da çok ironik ve üzücü ama gurur verici de.

  !---- spoiler ----!

  - dede, bu toprak gürcistan'a mı ait?

  - burası…
  kendi yaradan'ına ait.

  !---- spoiler ----!
 3. giorgi, tiflis'te sheridan caddesinde bir restoranı olan, ama restorandan çok film ofisi olarak kullanılan bir yer işletiyor aynı zamanda... yakın zamanda tanışma fırsatı buldum kendisiyle... gürcü yemeklerine doymamızı sağladı sağ olsun kısa sürede... tanıştığımızda yeni filmi için cast seçimi ve mekan araması yapılıyordu. beraber vakit geçirme fırsatımız da oldu. mısır adası gerçekten güzel bir film. tavsiye ederim.
 4. yaşlı bir adam. yaşadığı acılar alnındaki çizgilerle eşit derinlikte. anlamsız bir savaş süren coğrafyada, savaşın tam da ortasında hiçbir uluslararası sözleşmeye tabii olmayan ve hiçbir anakara ile de bağı olmayan bir toprak parçası üzerinde, toprağa düşen her mısır tanesi ile filizlenen o küçük cennet bahçesinin duygu yüklü öyküsü var bu filmde. doğaya rağmen doğayla yaşayabilmenin mecburiyetini ve zorluğunu sonuna kadar hissettiren bir film. mükemmel ötesi, evet diyaloglar çok az...