1. zgrkk
 2. ülkedeki eğitim seviyesinin düşmesine sebep olan durum.
 3. şu an ''tek parti döneminde çocuklara zorla içki içiriliyordu..'' gibi saçma sapan bir argümanı diline dolamış olanlarca virüs gibi yayılan, en siyasetle alakasız olan insanın bile ülkenin çığrından çıkması sebebiyle hakkında fikir sahibi olduğu ideoloji.
  başımızda ne olduğunu biliyoruz, görüyoruz. tabii görmek ve bilmek isteyene...

  işin ilginç tarafı, parlamenter sistem demokrasisi üzerine kurulu türkiye'de bu noktaya nasıl geldiğimiz..
  bu ülkede boun mezunu (fakat paçalarından cehalet akan) bir başbakan, ''muhalefet, parlamenter sistem baskısı yapıyor..'' diyerek başkanlık sistemini meşrulaştırmaya çalıştı. güler misin, ağlar mısın?
  şaka gibi bir yer burası.
  normal kalmak, kafayı yememek çok zor.
 4. böylesine hibrid bir görüşün ne denli zararlı olabileceğini ülkecek tekrar gördük. kimimiz bunu kavradı, kimimiz (ne yazık ki) kavrayamadı.

  eğer dava islamsa şayet hangi şeriatta adalet bu kadar ayaklar altına alınabilir, hangi hırsızlık suçu bu kadar alenen işlenebilir? neyin dini, neyin davası?
 5. başına siyasal sıfatı gelmesiyle islamı arka plana atmıştır
 6. islam'ın deformasyona uğramasının en büyük sebebidir.
 7. 1940'larda arnold joseph toynbee tarafından teorisi oluşturulmuş, 1980'lerden itibaren samuel huntington tarafından bilfiil uygulamaya konulmuş olandır. işin ilginci adam 1940'larda "geleceğin siyasetine yön verecek unsur islam'dır" demiş ve teorisini yazmış, bizim hıyarlar 2016 türkiyesinde bu gerçeklikten bir haber hâlâ sağ, sol vb. gibi kendi anavatanında yok olup gitmiş şeyleri tartışıyorlar.
 8. zaten yeterince soyut, öznel ve tartışmaya açık olan dini normların ve inanışların siyasetle birleştiğinde ne denli tehlikeli hale geldiğinin en ölümcül örneğidir. her türlü manipulasyona ve sömürüye açıktır. zaten inanan insanlar, hiçbir zaman şahit olmadıkları, görmedikleri ve hiçbir kanıtı olmayan-olmayacak dini kavramlara inanırlar. buna, iman denir ki tamamen duygusal bir olgudur. duyguların da ne kadar kolay provoke edilebildiğini ve yanlış yönlendirilebildiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. siyasal islamın bir de katalizörü vardır ki o da milli duyguların da dini duygularla birlikte sömürülmesidir. maalesef belki de cumhuriyet tarihinde politik açıdan yaşayabileceğimiz en karanlık ve -bu iki cahiliye devri uzantısı sömürü metodunu kullanan bir yönetimi göz önüne alırsak- en tehlikeli dönemini en ön sıralardan izleme şansına sahibiz hepimiz!
 9. çok hızlı parladı, aynı hızda da çökecektir. yurdun dört bir yanına mantar gibi yayılan üniversiteler her ne kadar beğenilmeseler de, eğitim seviyesini bir miktar arttırarak, bunun rezil bir ideoloji olduğunu anlamasını sağlayacak yeni nesillerin.
  soft