• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.57)
smultronstallet - ingmar bergman
huysuz ve inatçı profesör isak borg hayatta bir başına kalan, yıllarını bakteri bilimine veren 78 yaşında bir fizikçidir. mezun olduğu lund üniversitesi’nden alacağı onur nişanesi için stokholm’den lund şehrine doğru yola çıkan profesör, bu yolculuk esnasında türlü kabuslar görecektir. ölüme adım adım yaklaştığını hisseden adamın kabuslarında sorunlu geçmişi karşısına çıkacaktır.
isveç topraklarından çıkan, sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinen biri olan ingmar bergman’ın başyapıtlarından biri sayılan film yönetmenin varoluşsal sorunlarını irdelediği yapıtlarından biri.
kaynak: beyazperde.com
 1. yaşlı bir adamın iç hesaplaşmasını, neden yalnızım sorusuna cevap arayışını anlatır.
 2. uzun süredir kitapların ve özellikle filmlerin kalitesi ile ilgili olarak, bitirir bitirmez verdiği his ya da düşündürdüklerinden ziyade, bir kaç gün geçtikten sonra hatırlanıp hatırlanmadığı, hatırlandıysa nasıl hatırlandığı, neler düşündürüp nasıl hissettirdiğinin belirleyici olduğunu düşünüyorum. bu noktadan hareketle, kesinlikle sıradışı ve çok kaliteli bir film olduğunu söyleyebilirim. filmden en can alıcı alıntılar:

  !---- spoiler ----!

  "incindin, çünkü gerçeğe dayanamiyorsun"

  "o kadar çok şey biliyorsun, ama hiçbir şey bilmiyorsun."

  "-peki ya ceza?
  -sanırım her zamanki.
  -her zamanki?
  -yalnızlık.
  -af yok mu?
  -bunu ben bilemem."

  "bu dünyaya çocuk getirip bizden daha iyi olacaklarını düşünmek saçma."

  !---- spoiler ----!