• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.50)
soğuktan gelen casus - john le carre
soğuk savaş'ın zirve yaptığı 1960'lar... alex leamas, ingiliz istihbaratı için berlin duvarı'nın gölgesinde yıllarca sürdürdüğü görevinin ardından yorgundur. pek çok şey görmüş, pek çok adamını doğu alman istihbaratı ile duvar'da oynanan bu karanlık ve sisli satrançta yitirmiştir. teşkilat, ağır bir yenilginin ardından ingiltere'ye dönen leamas'tan son bir görev ister. doğu almanya'ya geçmeli ve ülkesine ihanet etmelidir. ancak ingiliz istihbaratı'nın yaşlı kurdu george smiley'nin, leamas'ın arkadaşı olan genç bir kadına yardım etmesiyle operasyon büyük bir felaketle yüz yüze gelecek, oyunun kartları yeniden dağıtılacak ve leamas kendini hayalinin ötesindeki korkunç bir politik oyunun pençesinde bulacaktır.
  1. publishers weekly tarafından "tüm zamanların en iyi casus romanı" seçilen, time tarafından "tüm zamanların en iyi 100 romanı" listesine giren casus romanı. james bond ve türevleri gibi aksiyon öğeleri bu kitapta pek bulunmaz. yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitapta asıl ilgi çekici olan diyaloglar ve zeka oyunlarıdır.
  2. john le carre üstadın başyapıtı. soğuk savaş dönemi, istihbarat dünyası ve acımasız bir hayat. george smiley karakterinin insanı kırılgınlıkları yanında istihbarat için doğduğu resmedilir. ve her jlc kitabında olduğu gibi uzay boşluğuna salınan ajanların ruhsal, psikolojik durumları çok iyi verilir. ve o final. ve karla.

    benim için dönemini en iyi anlatan kitaplardandır. şiddetle tavsiye ederim.