• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
sokak mobilyaları - oktay güzeloğlu
‘oktay güzeloğlu’nun bu muhteşem kitabında beyoğlu’nun arka sokaklarında, tophane’de, tarlabaşı’nda, dolapdere’de, kasımpaşa sokaklarında yaşayan kimimizin meczup, evsiz, düşkün, kaldırım mühendisi ve birçok olumsuz kelimeyle nitelendireceğimiz, hayatın sillesini bir şekilde yiyen, ışığın çok uzağında ama yine de umutları olan 28 insanla yapılan röportajlar, hayat hikayeleri var.

çoğu her gün yanından geçtiğimiz, beraber otobüse bindiğimiz, iskele verilmeden beraber vapurdan atladığımız insanlar.. kimisi önümüzü kesip bir şarap parası için sinyal çeken, kimisi ağzımızdaki sigaradan bir fırt isteyen kişiler.

kimi hüzünlü, kimi umuda dair, kimi kayıp giden hayallerin peşine takılan serüvenler.

onlar beyoğlu’nun arka sokaklarının; tarlabaşı bulvarı krallığı’nın, tophane parkları imparatorluğu’nun, dolapdere kavşağı cumhuriyeti’nin ve kasımpaşa kaldırımları meclisi’nin mensupları; bize çok yakınlar ve çok uzaklar.
  1. güzeloğlu uzun yıllar, ‘öküz’ dergisi için sokakta yaşayan bu insanlarla söyleşiler yapmıştı. bu kitap da, uzun yıllar önce başlamış olan bu söyleşilerin devamı niteliğinde. kitapta, güzeloğlu’nun sokağın vazgeçilmezleriyle, yani “sokak mobilyaları” dediği isimlerle yaptığı çok sayıda söyleşi bulunuyor. sabo abla, konsolos, düşünür mustafa, bulgar leyla, şair tülay, pavyon çiçeği, avare abdullah, ampul ibo ve pala dayı, recep bülbülses güzeloğlu’nun okuyucuya hikâyelerini sunduğu isimlerden bazıları.