1. keşke hep çocuk kalsaydık dedirtir
 2. gece yarılarına kadar sokakta kalırdık. sadece ekmek arası yapılan yemekleri yemek için 5'er dakika mola, sonra yine devam. türlü türlü oyunlar oynardık, yaşlı alt komşunun azarı işitilirdi ama vazgeçilmezdi her gün aynı, ta ki taşınana kadar. öyle bir mahallede oturmadık ondan sonra. özledim gece gece...
 3. 90'lı yıllarda çocuk olan son nesildir.
  bu başlık çocukluğumun mutlu anılarını biriktirdiğim zamanları anımsattı.
  mirkelam pantolanları, power rangers, patlayan şekerler, susam sokağı vardı. seksek, ip atlama, saklambaç, 9 taş oyunlarımız vardı.
  sonra leblebi tozu vardı yumuyum vardı tipitip favori sakızdı
  çizgi filmlerimiz gerçekten çizgidendi.

  teknolojiden uzak, üretken, paylaşımcı arkadaşlık kavramı olan çocuklardık biz. belki de çocuk olma devrinin son çocuklarıydık. oynadık, zıpladık.çocukluğumuzu çocuk gibi sokaklarda yaşadık.
 4. sokakla masaüstü arasında büyüyen bir nesli temsilen konuşursam ilerde çok çeşitli travmalar yaşayacağımız kesin :(( şehirleşme,yabanlacılaşma,sanallaşma
  sosyal medyadan sosyal medyayı eleştirmek de üzücü be canlar
  her şeyi bırakıp köye mi yerleşivesek gariii
 5. baba hasta olduğundan dolayı anne ile baba hastahaneye giderler, gitmeden önce de ''gecikebiliriz akşam ezanı okunmadan eve dön'' derler.

  neyse efendim bende halamın çocukları ve arkadaşlar ile sokakta oyun oynuyorum, saklambaç'dır, kovalamaç'dır ( kovalamaç derdik biz adana çocuğu işte) hava hafiften karardı kararacak ablam '' eve gir hadi, babamdan dayak yeme akşam'' tabi çocuğuz oyuna dalmışız dinler miyiz hiç, oyuna son gaz devam.

  türkiye de yaşayan insanların en büyük hobilerinden biriside malumunuz inşaat ve yol çalışması yapılan yeri zevkle izlemektir. arkadaşın biri ''sokağın başına dozer gelmiş gelin izleyek'' demesi üzerine sanki en sevdiği oyuncak alınmış gibi koşarak gittik sokağın başına yol yapım çalışması yapılmakta, asfalt döküyorlar ve üzerinden bizim burada loo dediğimiz ( belki her yerde öyledir bilemedim şimdi) araçla yolu düzeltiyorlar. çalışanlar da biz zarar görmeyelim diye '' çocuklar uzaklaşın biraz yanarsınız valla bunlar çok sıcak'' diyor. biz de büyük bir şaşkınlık ile hipnotize olmuş gibi izliyoruz. tabi dalmışız akşam oldu ve ablam telaşla yanıma geldi.

  ------- bundan sonrası şiddet içermektedir -------

  ''çabuk eve koş babam geldi. seni sordu dövecek yeminle'' dedi. tabi beni aldı bir korku koşarak eve gidiyorum ama kafamda yiyeceğim dayağın hesabını yapıyorum. en fazla iki tokat, iki debikle (tekme) atlatırız diyorum ama içimde ki korku gece yataktan kalkıp tuvalete giden çocuk gibi, babamı gördüm elinde tahminimce yarım metreden uzun o anki kolumun kalınlığında bir sopa dış kapıda çömelmiş beni bekliyor bir yandan da sopayı sallıyor. tabi görünce yavaşladım benim hesabım çok hızlı hareket ederek en az hasarla içeri girmek, yanından speedi gonzalez gibi geçtim ve ilk darbe bacaklara idi sarsıldım ancak yıkılmadım.

  evin içine girdim artık saklanacak yer yok odaya girdim hızlıca baba sinirli ve bir o kadar da agresif, baba içeri girer ve gözler kırmızı görmüş boğa gibi, burnundan dumanlar çıkıyor. kafamda '' bunda bu kadar sinirlenecek ne var ya '' diyorum. ama tabi dışa vuramıyorum ellerimi başıma almışım bir yandan ağlıyor bir yandan '' yapma baba '' diyorum. baba dinlemiyor ve vurdukça şiddeti arttırıyor. bir yandan da '' ben sana giderken söylemedim mi ulan '' diyerek söyleniyor. ve en sonunda sopa bile bu duruma dayanamayarak vicdana geliyor ve kırılıyor. sopa belimde kırıldıktan sonra baba son vuruşlarını yaparak dövüşü sonlandırıyor.

  baba kanepeye oturuyor artık rahatlamıştır. bütün sinirini boşaltmış üstüne bir de sigara yakmıştır. ben belli bir süre sonra ağlamayı kestim, ağrılar hala çok sıcak akşam yemeği yenmeden babam bana para vererek '' git bakkaldan bana sigara al '' emrini verir. (sigaranın da adı samsun) emir yerine getirilmek üzere bakkala gidilir sigara alınır ve para üstü ile babaya takdim edilir. baba artık yumuşamıştır ( hıncını çıkardı tabi pamuk gibi olacak) sigaradan kalan para üstünü '' sende kalsın '' diyerek bir nebze kendi vicdanını rahatlatmış olur.
  -----------------------------------------------------------
  bunun gibi her dayaktan sonra para aldığım için bir yerden sonra kemal sunal'ın oynadığı ''şark bülbülü'' filminde ki mazluma dönmüştüm. bildiğin para karşılığında dayak yiyordum.

  edit:imla