• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.33)
sömürgeci fantaziler - meyda yeğenoğlu
sömürgeci fantaziler, batı'ya hükümran özne konumu sağlayan söylemsel dinamikleri, batı'nın kendi imgesini nasıl kurduğunu, kendini kendisine nasıl temsil ettiğini inceliyor. kültürel ve cinsel farkın sömürgeci özne konumunun kuruluşundaki önemine dikkat çeken yeğenoğlu, batı'nın seyahat yazınından, antropoloji ve edebiyat metinlerinden örnekler üzerinden, sömürgeciliği oluşturan bilinçdışı süreçleri ele alıyor. fantezi ve arzunun sömürgeleştirilen bir kültürle kurulan ilişkide nasıl temel bir rol oynadığı araştırılıyor.

bir tür feminizm konusunda da uyarıyor bizi yazar: batılı beaz erkek öznenin arzusunu sorgusuz sualsiz üstlenen bir feminizm bu. sömürgeci fantaziler, türkiye'de kültürel ve cinsel fark çevresinde süren tartışmalara doğrudan katkıda bulunacak bir kuramsal zenginliğe sahip.
  1. melda yeğenoğlu'nun cinsel seçilimler üzerinden oryantalizmin psikanalizini yaptığı kitabı. batının imal ettiği doğu imgesini feminizmle eleştiriyor. masallarda anlatılan haremlerdeki gizemli kadını alt üst ediyor. peçenin geçmişten günümüze imlediği algının yapısalcı anlatımı çok ilginç. yakın doğu ve ortadoğu kategorizasyonundaki algoritmaları kadın üzerinden okuyoruz. kitabın oryantalizm ve feminizm gerilimleri arasında dolaşması okurken bir güzel yoruyor insanı. iyi bir eleştiri elbette bu. fantazi haline getirilen doğu haremleri bu iki kavram üzerinden açıklanmalı bence de. eşcinsel ve heteroseksüel her türlü eylemin gerçekleştiği düşüncesini yıkıyor. batının en büyük sorunu doğuyu güdüleriyle hareket ettirdiğine inandırması. alain grosrichard'ın sultanın sarayı kitabı ile birlikte okunması da tavsiyedir.
    sezgi