1. (bkz: Tardigrade)

  su ayısı milimetreden daha küçük omurgasız sucul bir canlıdır. radyasyon, yüksek/alçak basınç, asitli veya toksik ortam, yüksek/düşük sıcaklık gibi olağan dışı birçok ortamda yaşayabilmektedir. dinozorların neslinin tükendiği zamandan canlı çıkmayı başarmıştır. 10 yıl boyunca susuz kalabilmektedir. aşırı yaşam koşullarına direnç gösterebilmesinin sebebi yarı-ölü yani kış uykusuna benzer bir evreye geçebiliyor olmasıdır.

  bu minik sevimli canlının uzay koşullarında da hayatta kalabildiği gözlemlenmiştir. insanoğlunun uzak galaksilere yolculuk serüveninde, uzay koşullarına adaptasyon sürecinin ve uzayda yapılacak uzun yolculukların anahtarı olarak gösterilmektedir.
 2. bilinen en dayanıklı canlılardan biri (hatta en dayanıklı da olabilir). uzay boşluğunda bile yaşayabiliyor.
 3. latince ismi "yavaşadımlılar" anlamına gelen tardigrada olan omurgasız hayvanlar şubesinin bir üyesidir. aynı zamanda eklembacaklı hayvanların "ilkel eklembacaklılar" (malacopoda) alt-dalının bir sınıfıdır.

  su ayıları da denilen tardigradlar, kafa kısımları belirgin olmayan - vücutlarının koni biçimindeki uç kısımları baş olarak kabul edilir - ve gövdeleri dört segmentten oluşan, silindir biçimindeki vücutları kütiküla * ile örtülü, karınları düz ve dört çift kısa bacağa sahip olan, genellikle denizlerde, tatlı sularda ve karada nemli yerlerde yaşayan mikroskobik hayvanlardır. solunum organları yoktur. vücutlarındaki hücre sayısı hayatları boyunca sabittir. ayrı eşeylilerdir, yani dişi ve erkek olarak iki ayrı cinsiyete ayrılırlar. tardigradların yüzlerce türü vardır.

  çoğu su ayısı bitki yiyerek beslenirken, bazıları bakteri yer bazıları da avcıdır. baş olarak kabul edilen uç kısımda bulunan boru şeklindeki ağızlarıyla bitki, alg ve bazı omurgasızları delerek, vücut sıvısı veya hücre içeriği ile beslenmektedirler.

  bu canlıların en önemli özelliği uç yaşam koşullarında yaşayabilmeleridir. yüksek veya düşük basınçlı, aşırı sıcak ya da aşırı soğuk, hatta yüksek radyasyonlu ortamlarda bile hayatta kalabildikleri görülmüştür. yapılan bir araştırmayla uzayda hayatta kalabildikleri de ispatlanmıştır. bazı türleri dünya üzerinde olağanüstü yaşam şartlarına en dayanıklı canlılardır.