susan sontag

Kimdir?

1933, new york doğumlu. arizona ve los angeles'ta büyüdü, henüz 15 yaşındayken berkeley üniversitesi'ne kabul edildi. daha sonra chicago üniversitesi'nden mezun olup harvard'da doktora yaptı. ilk romanı the benefactor'ı 1960lı yıllarda kaleme aldı, daha sonra ölüm tüneli'ni yazdı. dünyaca tanınmış bir eleştirmen, öykü-roman yazarı ve sinemacı olarak, pornografik edebiyat, faşist estetik, fotoğrafçılık, aids ve kanser, devrim ve kamp yaşamı gibi konularda çeşitli dergilerde yazılarını yayınladı. 11 eylül olaylarından sonra kaleme aldığı katiller korkak değildi başlıklı makalesi abd'de önce yayınlanmadı ve hararetli bir tartışmaya yol açtı. 2004 yılı aralık ayında hayata gözlerini yuman sontag, paris'te montparnasse mezarlığına gömüldü.
  1. fotoğraf üzerine çokça yazmış ve bu yeni sanatın felsefi mekanını ilkin oluşturanlardan, sevilesi, öpülesi feminist güzel kadın.
  2. 'bir metafor olarak hastalık' kitabında kanser,tüberküloz,aids gibi hastalıkların son 200 senede nasıl farklı biçimlerde algılandıklarını,bu hastalıklara edebi eserlerde biçilen rollerle ve metaforlarla gerçek hayatın kıyaslamasını yapar.bunu verdiği pek çok somut örnekle de destekler.sıradan bi deneme değildir yazdıgı.insan psikolojisi,algısı ve bunların zaman içindeki değişimine dair pek çok gözlemi vardır.dili biraz ağırdır ama.kendisini de severim.muhalif,feminist aktivist olarak tanımlayabiliriz.abd'de ırak savaşına en çok tepki gösterenlerden biriydi.rıp.
  3. amerkada adlı kitabında 'daha iyi bir yaşam olasılığına , yabancı bir yerde taptaze bir başlangıç yapılabileceğine, ilk inanlar biz değiliz, sonuncu olmayacağımız da kesin. hiçbir ideale sahip olmayanlar, bizi fena halde küçümseyecekler. ama daha iyi bir ortam adına kumar oynamanın utanılacak bir yanı yok. eğer bir daha kimse bizimle aynı duygulara kapılmazsa dünya çok daha yoksul bir yer olacak' demiş olan kendisine hak vermekten kendimi alamadığım yazar.