• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
tarihte ankara kabadayıları - mehmet özmen
ülkemizin hemen her şehir ve kasabasında,yaşadıkları dönemlerde,namları çevreye yayılmış kabadayılara rastlanmıştır. bu kabadayılar da ister istemez sürüklendikleri olaylar ve ortamlar karşısında toplumun merakla,hatta korkuyla izledikleri insanlar olmuşlardır.

yine belirtmek gerekir ki,kabadayılık olgusu hiçbir dönemde ve hiçbir zaman bulunan bölge insanlarına zorla hükmetmek ve çıkar sağlamak,insanlardan haraç almak vatandaşın namusuna göz dikmek eylemi halini almamıştır.

elinizdeki bu kitapta bu tür örnekleri,kitapta yer alan kabadayıların yaşantılarında sık sık göreceksiniz ne yazık ki böyle yaşantı ve görüntüde ki pek çok insan,bu şehrin semalarından birer yıldız gibi kayıp gitmişlerdir.
(tanıtım bülteninden)
  1. cumhuriyet döneminden hemen sonra ankara yavaş yavaş nüfus çekmeye, gecekondu yapılanmasına açılmaya ve sosyolojik olarak hızlı bir devinime başlamıştır.bir yanda aoç gibi sümerbank gibi gelecek vadeden oluşumlar filizlenirken diğer yanda hacettepe, altındağ ve mamak taraflarında yeni güç odakları oluşmaya başlamıştır. elbette ki bu odağın merkezinde kabadayılar vardır. kitap o döneme dair çok içten bir araştırmanın sonucu olarak ortaya çıkmıştır. ve tam profesyonel bir araştırma olmadığı için de o günleri daha fazla hissettirmektedir. eğer sıradan bir ankara sevdalısı iseniz o günlere gitmek sizin için çok daha lezzetli olacaktır.