1. şurada dursun, belki bir gün okuyanı çıkar..

  yazının orjinali için

  "efsane: tecavüz sık sık olan bir olay değildir.
  gerçek: her 6 dakikada bir insan tecavüze uğruyor. hayatları boyunca kadınların 4’te 1’i tecavüze ya da cinsel istismara maruz kalmaktadır.

  efsane: ben tecavüze uğramış birisini tanımıyorum.
  gerçek: tecavüz kurbanları doktor, hemşire, öğretmen, tezgâhtar, mühendis ya da herhangi bir başka kişidir. mutlaka bir tecavüze uğramış birisini tanıyorsunuzdur sadece kim olduğunu bilmiyorsunuzdur.

  efsane: eğer birisi gerçekten tecavüze uğramışsa vakit kaybetmeden bunu bildirir.
  gerçek: en çok raporlandırılmayan suç tecavüzdür. tecavüz olaylarının %90’nın bildirilmediği tahmin edilmektedir bildirilen birçok vaka ise olaydan 24 saat sonra bildirilmekte.

  efsane: kadınlar tecavüzleri bildirmezler çünkü kendilerinin buna sebep olacak şekilde davrandıklarını bilirler.
  gerçek: hiçbir davranış tecavüzün sebebi olamaz. tecavüz kurbanlara yıkım etkisi yaratmaktadır. kurbanlar olayda büyük bir şok yaşamaktadır. hayatından endişe etmektedir. yada yaşadıklarını kabullenememektedir. tecavüz kurbanlarının çoğunluğu tecavüz ile ilgili travma sonrası stres bozukluğu yaşamaktadır. kendilerini kirletilmiş ve güçsüz hissetmektedir. aileleri ve toplum tarafından dışlanmaktan endişe etmektedir. dahası yeterli hukuki ve tıbbi yardımı ilgili kuruluşlardan görememektedir. bu yüzden tecavüz anlatılmayan bir olaydır.

  efsane: eğer tecavüze uğrarsan en iyisi bunu kimseye anlatmamaktır.
  gerçek: tecavüz sonrasında duygularını saklayan kadınılar daha sonrasında uzun süreli olumsuz psikolojik etkiler yaşamaktadır. istatistikler göstermektedir ki tecavüzcüyü mahkûm etme ümidiyle hızlı bir biçimde kanıt toplamak için başvuru yapmak gerekmektedir.

  efsane: tecavüzlerde sadece mağdur acı çeker.
  gerçek: cinsel saldırı mağdurun ailesi, arkadaşları ve onu tanıyan herkesi etkiler. bütün kadınlarda korku yaratır. cinsel saldırı toplumsal bir problemdir.

  efsane: eğer kurban bakire değilse bu gerçekte tecavüz sayılmaz.
  gerçek: bakire olsun ya da olmasın kişinin istemediği her cinsel eylem tecavüzdür. tecavüz her yaş, sosyal sınıf ve ırkta kadının başına gelebilir. bu kadınların geçmiş cinsel tecrübelerinden kaynaklanmaz.

  efsane: tecavüz fahişelerde travmaya neden olmaz, ne de olsa bu onların işi.
  gerçek: tecavüz fahişelerde de travma yaratır. onların da herkes kadar korunmaya, tedaviye ve adalete ihtiyaçları vardır. tecavüz bir şiddet suçudur bir cinsel aktivite değildir.

  efsane: eğer kadın karşı koymadıysa bu gerçekte tecavüz değildir. üstelik cinsel saldırı kurbanın işbirliği olmadan imkânsızdır
  gerçek: zorla yapılan her cinsel eylem tecavüzdür. kurbanın mücadele edip edememesi önemli değildir. saldırgan saldırıyı başarmak için bütün gücünü kullanır. kurbanın hayatı için endişe ettiği için direnmediği olaylar da olmuştur. kurban korkmuştur ve şaşkındır. boyun eğmek işbirliği ve rıza göstermekle aynı şey değildir.

  efsane: eğer saldırgan silah kullanmıyorsa o tecavüz sayılmaz.
  gerçek: çoğunlukla tecavüz güç kullanılarak gerçekleştirilir. güç kullanımı; tehdit, korkutma, ilaç kullanımı, alkol, ya da kurbanın kendi zihinsel kapasite eksikliğinden yararlanarak yapılan saldırıyı kapsamaktadır.

  efsane: cinsel saldırı nerede nasıl giyineceğini ve nasıl davranacağını bilmeyen kişilerin başına gelir.
  gerçek: hiçbir tecavüzcü tecavüz edebilir miyim diye sormaz. her çeşit insan yaşlı yada genç her yerde ve her zaman tecavüze uğrayabilir. farz edildiği gibi özgür davranmakla bir ilgisi yoktur.hiç kimse cinsel saldırıyı hak etmez. “kurban yanlış zamanda yanlış yerde” olarak tecavüzcüyü provoke eder fikri onların sizin gibi özgür olmaya hakkı olmadığını farz eder. bu “inanış” suçu failden bu suçun kurbanına kaydırır.

  efsane: tecavüz sadece gece geç saatlerde dışarıda olan kadınlarin başına gelir. kadınlar işyerlerinde ve evlerinde güvendedir.
  gerçek: tecavüz her yerde meydana gelir. tecavüz okulda, işte, parkta ve evlerimizde başımıza gelebilir. tecavüzlerin %33’ ü mağdurun kendi evi içinde suikast kurarak gerçekleşir. %50 si ise bir mesken içinde gerçekleşir.büyük britanya'da aynı yıl içinde yaklaşık 13000 kadın işyerlerinde tecavüze uğradı.

  efsane: gerçekte tecavüz yabancılar tarafından gerçekleştirilir.
  gerçek: 5 kurbanın 4 tanesi saldırganlarını tanımaktalar. tecavüzcülerin %80’ni kurbanlarıyla iletişim halindedir.

  efsane: kocalar eşlerine tecavüz etmezler.
  gerçek: tecavüz cinsel beraberliğin ortak kararla gerçekleşmemesidir. eğer kadın istemiyor ve koca buna aldırmıyor ise bu bir tecavüzdür. karısını döven her 3 erkekten 2 tanesi dayaktan sonra karısına tecavüz etmektedir.

  efsane: tecavüz her zaman 1 e 1 gerçekleşir.
  gerçek: tecavüzlerin sadece %57’si bir tecavüzcü, %16’sı 2 tecavüzcü, %27’si 3 ten fazla tecavüzcünün karışması ile gerçekleşir. erkekler tecavüz etmek amaçlı erkek gurupları oluşturabilirler. ve çoğunlukla yaptıkları tecavüzü planlı ve organize bir şekilde gerçekleştirirler. dahası tecavüzcüler için tecavüz bir sefere mahsus gerçekleştirilen ve daha sonrasında pişman oldukları bir günahları değildir. bu onların hayatlarının bir parçasıdır. ve olanak buldukları sürece gerçekleştirirler.

  efsane: tecavüz sadece kadınların başına gelir. erkekler tecavüze uğramaz.
  gerçek: hem eşcinsel hem heteroseksüel erkeklerde başka bir erkeğin tecavüzüne maruz kalabilirler. oğlan çocuklarının 6 ‘da 1’i 18 yaşından önce cinsel tacize maruz kalmaktadır.

  efsane: sadece eşcinsel erkekler tecavüze uğrar.
  gerçek: çocukluk dönemin de cinsel saldırıya maruz kalan erkeklerin çoğu heteroseksüeldir. erkek ve kadına tecavüz edilmesinin esas nedeni düşmanlık belirtmek ve üzerinde güç uygulamaktır. eşcinselliğe yönelmekten korkan bazı erkekler gey erkeklere saldırmaktadır. güç ve öfke ile güdülenmektedirler. cinsel yönelim cinsel saldırıya meyil hazırlamaz.

  efsane: tecavüz biyolojik kökenli kontrol edilemez dürtüler sonucunda gerçekleşir. erkekler tecavüzü düşünmeden ve biyolojik nenlerle gerçekleştirir.
  gerçek: tecavüz seksin silah olarak kullanıldığı bir şiddet suçudur. erkekler tecavüz ederek düşmanlıklarını ve hâkimiyetlerini ifade ederler. tecavüzden suçlularının büyük çoğunluğu evlidir ya da cinsel partnerleri vardır. erkekler tecavüz eder çünkü tecavüz onların karşısındaki kişiye nefretini kusmasını ve insanları kontrol altında tutacak gücünün olduğunu ifade etmesini sağlar. araştırmalar göstermektedir ki tecavüzlerin %50 si planlıdır. düşünmeden yapılmaz. bu tecavüzün öğrenilen bir davranış olduğunu ve biyolojik sebeplerle yapılmadığı görüşünü desteklemektedir.

  efsane: tecavüzcüler cinsel arzularını yerine getiremeyen insanlardır.
  gerçek: tecavüzcülerin %30’u evlidir ve düzenli bir cinsel hayatları vardır.

  efsane: erkekler tecavüz eder çünkü tecavüz onlar için ne kadar güçlü bir erkek olduğunun ve cinsel yönden güçlü olduğunun göstergesidir.
  gerçek: çalışmalar birçok tecavüzcü erkeğin (%58) erken boşalma veya cinsel iktidarsızlık gibi cinsel işlevsizlikten muzdarip olduğunu göstermiştir.

  efsane: tecavüzcülerin çoğu akıl hastasıdır.
  gerçek: tecavüzcüler zayıf karakterli ve şiddet eğilimi olan kişilerdir. fakat ortalama insanlar gibi görünür ve yaşarlar. hatta bazı tecavüzcüler toplumda saygın bir yere sahip aile babalarıdır. bu imaj onların daha rahat hareket etmelerini sağlar.

  tecavüze uğrayan bir kadın neler yapmalıdır?
  eğer bakire ise ilk 7 gün içerisinde fiziksel rapor almak için doktora başvurmalıdır.
  olay sonrası kesinlikle yıkanmadan, ilk 48 saat içinde fiziksel rapor için savcılık ve hastaneye başvurmalıdır.
  tecavüze maruz kalan kadın, tecavüzcüye ait herhangi bir izi (tırnak parçası, saç, kan örneği vb.) yok etmeden derhal polise bildirmelidir.
  tecavüz sırasında giyilen elbise ve iç çamaşırları yıkanmamalıdır!
  tecavüze maruz kalan kadın, imkanı varsa derhal bir avukata, kadın kurumuna veya insan hakları kurumuna başvurarak hukuki takip başlatmalı, suç duyurusunda bulunmalıdır.
  tecavüze uğrayan kadın ilk etapta olayı açıklamaya korkmuş ve daha sonra yaşadıklarını anlatmaya karar vermişse, ispatlayamam kaygısına kapılmamalıdır. yaşanan mağduriyetin “psikolojik rapor” ile tespiti mümkündür. hastanelerden alınacak psikolojik rapor, yaşanan travmayı ispat için yeterlidir.
  suç duyurusunda bulunan kadın, eğer tecavüzcü hakkında dava açılırsa, davayı bir avukat veya avukatlar aracılığı ile takip etmelidir." tarafından gerçekleştirilir.
 2. tecavüzcüleri hadım ederek, işkence yaparak, yakarak, keserek, idam ederek tecavüzü bitiremeyiz. bunu biliyorum bunun için toplumun zihniyetine, ahlak anlayışına, insani değerlerine inmek gerekir.

  ama özellikle çocuklara yapılan tecavüz, vahşice hislerle öldürme olaylarında ve kamu da büyük yankı uyandıran, toplumu aşırı rahatsız durumlarda uygulanmalı. tabi eğer bu işin yapıldığına dair en ufak şüphe yok ise yani hukuken kanıtlanmışsa.

  bunun dışında idam cezasının uygulanmadığı durumlarda yine olabilecek en ağır cezalar verilmelidir.

  liberal bir hukuk sistemiyle.
 3. (bkz: dünyanın bir başka alemin cehennemi olma ihtimali)

  üzerinde ciddi ciddi düşünülmesi gereken bir durum çünkü görünen o ki tek bir eylem ile;

  beden dokunulmazlığı

  mahremiyet

  bedenin bencilce istismarını hak görme

  psikolojik şiddet

  fiziksel şiddet

  ataerkil zihniyetin her şeyi kendine hak görmesi

  gibi birden fazla cürüm ya da patolojik durum içermekte. ceza kısmına ben karışmam. benim elimde olsa eğer suçları sabitse dexter morgan tarzı bir cezayı uygun görürdüm tecavüzcülere fakat beni ilgilendiren şey olan olduktan sonra alınacak önlem de değil. bu tek tek ağaçlara bakmaya benziyor. halbuki türkiye'deki bu tarz vakaların çokluğuna ve günlük politika ile paralel biçimde artışına bakılırsa aslında orman yanıyor haberimiz yok.

  görünen o ki; çok açık bir biçimde, eğitim ve aile hayatından başlayarak cinsler arası eşitlik, ataerkil yapıların çözünmesi, cinsellik gibi konulara bilimsel ve hümanist biçimde eğilmek gerekiyor.

  yoksa bugün bu kişileri parça pinçik etsek de bu vakaların önünü almamız zor görünüyor. kaynağını korkudan alan hiçbir yasak söz konusu bir anlığına da olsa gittiğinde ayakta kalamıyor çünkü. mesela söz konusu kısıtları korkudan başka ve asla yitmeyecek noktalara dayandırmakta sanırım.
 4. ephraim kishon'ın iğneleyici bir üslupla 1960'larda israil yargı sisteminin ve yasama gücünün tecavüze bakışını ortaya koyduğu eseri ne yazık ki günümüzde türkiye'ye tıpatıp uyarlanabilir nitelikte. bu eserin bir kısmını çevirip buraya koyuyorum.

  bugün suphi altındöken denen tecavüzcü katile ilişkin "bir kadın yüzünden hayatı kararan adamcağız" tarzı bir yorum görünce paylaşma ihtiyacı duydum.

  - beyefendi siz bir tecavüzcü müsünüz?
  - öyle de denebilir, evet, kadınlara tecavüz etmek gibi bir alışkanlığım var.
  - neden olduğunu sorabilir miyim?
  - doğuştan gelen bir yatkınlığım olduğunu farz edebiliriz. öte yandan, yetkililerin bu popüler eğlenceyi desteklediklerini de söylemeliyim. yıllardır, herhangi bir sorunla karşılaşmadan büyük bir memnuniyetle devam ettiğim bir etkinlik bu.
  - beyefendi, nasıl bir yöntem izlediğiniz sorabilir miyim acaba?
  - alışılageldik yöntemler. kamyon. otostop. anayoldan sapma. terk edilmiş ormanlık bir alan. darp. bir bıçak. tehditler.
  - peki, kadınların konuya yaklaşımı nedir?
  - çoğu zaman itirazları oluyor. fakat belirtmeliyim ki, tamamen sadistçe bir bakış açısından esas büyüleyici kısmı da burası: umutsuzca direnmeleri, çabalamaları. bense, özellikle korkmuş çocukları tercih ediyorum. mümkünse turistleri.
  - neden turistler?
  - ülkeyi alelacele terk ediyorlar ve bir daha geri dönmüyorlar. en ideal eğlence araçları. kendi adıma ingilizler üstüne ustalaştığımı söyleyebilirim.
  - mağdurların, zaman zaman hayatları boyunca kurtulamayacakları travmalar yaşadıkları söyleniyor.
  - belki öyledir. böyle konulara karışmam. bunun için polisler var. isterlerse bir şikayet dilekçesi verebilirler. burası demokratik bir ülke.
  - şikayette bulunan oluyor mu?
  - çoğu zaman olmuyor. yetkililer bu kişilere ne olduğunu, kaç kez olduğunu nasıl olduğunu soruyorlar. pek hoş sorular değil anlayacağınız.
  - ya sessiz kalmazlarsa?
  - o zaman bir avukat bulmak lazım. davaya tüm ailem gelir, eşim, ikiz çocuklarım.
  - beyefendi evliler mi?
  - tabi ki. tecavüz benim ülkemde aile sporudur bildiğiniz gibi. mahkemede çocuklarımın gözyaşları sel olur akar. ben de yargıca yemin altında o ingiliz kaltağın beni taciz ettiğini, yapmak istemediğim şeyleri yaptırmak için beni baştan çıkardığını, aklımı başımdan aldığını anlatırım. bazen mahkemeye mini etekle geldiği olur bunların, o zaman da hakim bunları bir güzel azarlar, olması gerektiği gibi.
  - ya hakim ısrar ederse?
  - neye ısrar edecek ki?
  - diyelim ki bu hakim bu tür eylemlere karşı bir insan.
  - o zaman pişman olduğumu gösteririm. “işler kızıştı, kontorlden çıktı sayın hakim” bunun gibi şeyler söylemek gerek. bunun ayrıca toplumsal bir arka planı da var tabi. meşakatli bir çocukluk, yoksulluk, bunlar hiç şaşmaz, her daim işe yarar. en kötüsü üç yıl sekiz aylık bir ceza alırım. bunun üçte biri iyi halden ötürü, bir diğer kısmı tıbbi gözetim, bir başka kısmı da şartlı tahliyeyle gider geriye iki ayda bir psikolojik danışmanlık kalır. o da pek mühim bir dert değil.
  - peki neden böyle dersiniz?
  - size daha önce söylediğim gibi. böylesi yetkililerin de çıkarına.
  - beyefendi ciddiler mi?
  - tabi ki. eğer hükümet bunu gerçekten sonlandırmak isteseydi, küçük bir kıza tecavüzün cezasını yirmi yıl hapse çıkarmaz mıydı? açıkça burada yetkililerin zımni onayı var.
  - inanması güç.
  - bu durumu başka nasıl yorumlayabilirsiniz ki? zimmete para geçirme ya da evrakta sahtecilik için kanunun öngördüğü ceza 12 yıla kadar çıkıyor. birini bıçakla tehdit etseydim, hapiste beş sene geçirmem gerekirdi. ama iş tecavüze gelince, yalnızca sözde üç yılla geçiştirebiliyorum. bence açıkça belli ki israil yasa koyucuları toplu tecavüzün hayati önemini idrak etmiş durumdalar.
  - hayati önemi mi dediniz efendim?
  - aynen öyle. söylence odur ki, bu tür toplu etkinlikler bastırılmış vahşetin boşaltılmasını sağlıyormuş. bizim coğrafyamızda toplumsal baskıların bu tür etkinliklerle dışa vurulması kabul edilebilir bir durum. tecavüze yeltenen bir kimse, gösterilere katılmaz, öfkelenmez, halinden memnundur. dikkat ettiniz mi bilmem ama pek çok şey vergiye tabi iken tecavüz bedavadır. evet, diyebilirim ki, israil hükümetinin vatandaşlarının tecavüz hakkına desteği kesinlikle hissedilebilir düzeydedir.
  - peki, tecavüzün cezası yirmi yıla çıkarılsa, bu alışkanlığınızdan vazgeçebileceğinizi mi söylüyorsunuz efendim?
  - elbette öyle. ben deli miyim? on dakikalık bir keyif uğruna hayatımın yarısını içeride geçirmek akıl karı mı? saniyesinde başka bir sporla ilgilenmeye başlarım.
  - futbol gibi mi?
  - hayır, hayır, futbol tehlikeli bir uğraş, yeri geliyor insanın bacağı kırılıyor. çok da önemli değil canım, yerel mahkemelerimiz bize destek çıktığı müddetçe bunları düşünmeye gerek olacağını zannetmiyorum. tecavüz milli sporumuz olarak kalmaya devam edecek diye düşünüyorum.
  pinot
 5. tecavüz kelimesi bile iğrenç nereye koysan sırıtıyor. birinin hakkına müdahale içeriyor.
 6. son zamanların "cinsel saldırı" kısaltması.
  asıl kullanımı dışına çıkarılmıştır.
  ramel