1. yavaş yavaş istanbullaşan marmaranın gelişen şehri, tabiki keşke gelişirken aynı zamanda bozulmasa ve yozlaşmasa.
 2. plaka kodu 59 olan ilimiz.
  saba
 3. "nüfus: ...
  rakım: susuz olsun "
  esprisine konu olan aslan sütü kadar, köftesiyle de meşhur olan,marmara bölgesi'nde yer alıp denizi'ne de kıyısı bulunan,0282 alan koduna sahip ilimiz.
  bu şehrin insanları -trakya soğuğuna rağmen- sıcakkanlıdır ve filmlerdeki/dizilerdeki hemşerileri kadar yayık şekilde olmamakla birlikte "beya" sözcüğünü kullanırlar ama bir sözcük "h" ile başlıyorsa o arfi ( :) ) söylemezler.
  ilçelerinden malkara ile edirne ilçesi keşan arasında (*:"hoppala paşam malkara keşan" lafındaki ilçeler evet ;)) dolmuş yolculuklarında, güzergah üzerindeki köylerde şoförün talep üzerine duraklama yaparak ekmek,sebze vb. alışverişi yapmanıza olanak sağlaması kazan-kazan durumuna güzel bir örnektir.
  ulaşım demişken, şehrin türkiye içerisinden sadece ankara ile ve günde 2 seferin gerçekleştirildiği, çorlu havalimanı bulunmaktadır ve çorlu havalimanından ücretsiz(*:diğer şehirlere örnek olsun) servisleri ile 125 kmlik mesafeye kadar (*:mesela keşan) yolu kat etmek mümkündür.
 4. coğrafi olarak bir avrupa şehri olmakla birlikte, sosyal ve kültürel açıdan da ülke ortalamasına bakıldığında avrupa şehri olarak değerlendirilebilir. türkiye'de yaşanılabilecek (çanakkale ve eskişehirle birlikte) üç şehirden biridir.
 5. memleketim. malkara ve hayrabolu gibi edirne'ye yakın olan ilçeler hariç çok güzeldir. insanı akıllıdır, koyun güder ama koyun olmaz. kafa dinlemek için birebirdir. bulunduğunuz yerden uzaklaşmak isterseniz çok cüzi miktarlara ev satın alabilirsiniz.
 6. zorunlu görevini yerine getirmek isteyen tüm öğretmenlere tavsiye şehrimdir. çerkezköy, kapaklı gibi bölgeler zorunlu bölge statüsünde, çok güzel lan.
 7. (bkz: marmara adası) 'na giderken uğradığım şehirdir. insanları sıcak, köfteleri lezzetli, sahili eh iştedir.
  mahi
 8. çorlu ilçesinde yaşadığım şehir. maalesef artan göç nedeniyle günden güne boka batıyor, günden güne medeniyetten uzaklaşıyor.
 9. kadir albayrakın aile şirketine çevirdiği beceriksiz bir belediye ve iştiraklarının bulunduğu talihsiz şehir.