1. clostridium tetani adlı bir bakterinin oluşturduğu, çizgili kasları şiddetli bir şekilde ve istemsizce kasan (bkz: konvülsiyon) , ateşli ve ölümcül bir hastalıktır.

  normalde kendi hâlinde asalak olarak bağırsaklarımızda yaşayan bu bakteri, kana karışıp dolaşım sistemi aracılığıyla vücuda (ve sinir sistemine) yayılırsa, 2-12 gün süren kuluçka dönemi sonunda çenede başlayan ağrıların ardından geri kalan kaslarda sertleşme, kasılma-gevşeme nöbetleri ve ateş gibi beliritlen gösterir.

  hastanın gırtlak ya da solunum kaslarının kramp biçiminde kasılıp gevşeyememesi nedeniyle boğulma ya da solunum durması, başlıca ölüm nedenidir.

  çoğu yerde aşısının koruyuculuğunun 10 yıl olduğu yazmasına rağmen bugün gittiğim hastanede, koruma süresinin 5 yıl olduğunu söylenmiştir.
 2. aşısı hiçbir yara bere almazsanız 10 yılda bir tekrarlanmalıdır.

  yara temizse, nispeten küçükse, son aşıdan sonra 10 yıl geçmişse 10 yıl üzerinden, yara kirli ve/veya büyükse, son aşıdan sonra 5 yıl geçmişse 5 yıl üzerinden aşı hesabı yapılır.

  kişi aşılandığını hatırlamıyorsa, bilinci kapalıysa yine aşı yapılmalıdır.

  pratik uygulamada hangi yaranın temiz olacağı tartışması bile su götüreceğinden bir süredir 5 yıl üzerinden hesap yapıldığını görüyorum. açıkçası hastalar da zamanında hangi enjektörün neden saplandığını önemsemediğinden sağlıklı bilgi almak zor.

  edit: kazıklı humma denen hastalık budur. kasılmalar omurganın kırılmasına bile neden olabilir.
 3. nedeni, clostridium tetani anaerobdur, yani yaşaması için oksijensiz ortam gerekir. bu nedenle delici yaralanmalar ve derin kesiklerde tetanos enfeksiyonu tehlike oluşturur.

  aşısı, hepatit vs. aşısı gibi değildir. yani bu ne demek, önceden aşılanmış olsanız çok güzel ama olmamışsanız da yine de bir şansınız var. kirli, paslı bir metalle bir yeriniz kesilirse hemen hastaneye gidin.

  ola ki gitmediniz. sonu kötüdür. çizgili kaslarda sertleşme ve spazmlar sonucu acılar içinde bir son bekler sizi. bunun nedeni bakterinin ürettiği bilinen en öldürücü zehirlerden biri olan tetanospazmin adlı toksindir.

  tetanos aşısı 5 yıl mı korur, 10 yıl mı korur meselesine gelince; tetanos aşısı tam olan kişilere, yarası kirli ise(toprakla bulaşmış paslı metal veya çivi ile yaralanmış) son tetanos aşısından sonra en az 5 yıl geçmiş ise; yarası temiz ise, en az 10 yıl geçmiş ise tetanos aşısı yapılır.

  kirli yaralarda ayrıca tetanos immün globulini yapılması yararlı olur. yaralanma durumunda yaranın su ve sabun ile yıkanması da yararlıdır.