• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
the linux command line - william shotts
"çalışan bir linux kurulumunuz var. grafik arayüzü gayet iyi çalışıyor, fakat masaüstü temanızdan sıkılmaya başladınız. bir de şu "terminal" denen şey karşınıza çıkıp duruyor.

merak etmeyin, ne yapacağınızı göstereceğiz."
  1. william shotts tarafından yazılmış ve kendi sitesinden ücretsiz indirmemize izin verilmiş güzel bir linux bash rehberi. internet sitesinde de benzeri bir rehber olduğunu göreceksiniz, ki ben onu kullanmıştım fakat pdf yazıdaki 3. sürümü teşkil ediyor, bazı komutlar eklenmiş ve açıklamalar detaylandırılmış, bu nedenle 200 sayfalık ilerlemeden sonra pdf'e geçtim.

    genel olarak bash'in ne olduğunu, komutları ve nasıl kullanıldıklarını, komutların nasıl birleştirilebileceğini, bash içindeki "nano", "vi" gibi yazı düzenleme programlarını ve bunlarla nasıl script hazırlandığını uzun uzadıya anlatmış. kitabın tek dezavantajı, -bilmeyenleri için- tahmin edebileceğiniz üzere İngilizce olması. bunu bir yana bırakırsak şunu söyleyebilirim: benim gibi önceden neredeyse hiç bash benzeri bir şeyi kullanmamış (microsoft'un cmd'si de dahil) ve hatta iki günlük linux kullanıcısı olan birinin dahi takip edebileceği bir basitlikte hazırlanmış.

    eğer böyle bir merakınız varsa ve nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız, buyurun. (gerçi linux'u merak eden biri mutlaka başlayacak bir yer buluyor, ben de bu kitapla böyle tanıştım zaten.)