• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
the neon demon - nicolas winding refn
moda endüstrisindeki genç umut vadeden model jesse'nin los angeles'a taşındıktan sonra etrafı genç ve güzel kalmak için deliren kadınlarla çevrilir. olaylar güç ve hırs üzerinden devam eder.
 1. 2016 Cannes film festivalinde beklenilen ilgiyi göremeyen, Drive'ın yönetmeni nicolas winding refn'in 2016 çıkartmasıdır. Başrollerinde Fanning Ailesinin yeni güzeli Elle Fanning ve Keanu Reeves vardır. Filmden beklentiler yüksektir, bu beklentilerin yükseliğinin sebebi ise görüntü yönetmenin natasha braier olmasıdır. Tanımayanlar ve hatırlamak isteyenler için filmin fragmanını izleyerek görüntü kalitesini görebilirsiniz. Tık.

  Dipnot: Fragmandaki aslan'ın bir otel odasında gerçek bir aslanla çekilmiş olması detayını unutmamak gerekir.
 2. az önce ilk yarısını tek başıma izlediğim film. neden tüm ülkede sadece 3 salonda ve çok kısa süre vizyonda diyordum ama sinemayı bomboş bulunca anladım.

  pek çok kişi sevmeyebilir, zoom out / pan out'lar oldukça fazla. ama ben şehrin öte ucundan geldim ve mutluyum şu an, kişisel zevkler falan. update ederim ikinci kısım başlıyor :)

  edit: wtf

  kısmen kendine geldikten sonra edit: sinematografi, ses ve müzikler, oyunculuklar kusursuz.

  sorun şu ki, tanıtımlar da kusursuzmuş ve filmi çok güzel tarif etmişler: "most fucked up shit you'll ever see"

  bu filme herkes benim gibi özet okumadan, konu bilmeden, körlemesine girmeyi kaldıramaz. emin olun bir özet ya da ne bileyim parental guide falan okumanız alacağınız ufak spoiler'lara fazlasıyla değecektir.

  ankara'da tek gösterilen sinema cepa olmasaydı hemen şimdi bir daha izlerdim ama ya birkaç gün içinde tekrar geleceğim ya da blu-ray çıktığında alacağım. (blu-ray'i her türlü alacağım gerçi)

  mindblown edit:
  !---- spoiler ----!

  filmin başında, rujlar hakkında konuşurken isimleri ya meyveli ya da cinsel çağrışım yapan bir şey olur deniliyor. ardından jesse'ye sen hangisisin: food or sex? diyorlar.

  filmin sonuna doğru kız ruby ile seksi reddediyor.
  ardından kızı yiyorlar

  !---- spoiler ----!
 3. türkiye'de box office rakamları total gross olarak $24,150', gösteriyor.
  açıkçası beklediğim $6'nın çok çok üstünde :)

  şu anda $3.4 milyon seviyelerinde dursa da; filmin distribütörlüğünü amazon'un yapması, yani önümüzdeki ay en az bir hafta amazon'un ana sayfasında sabit kalacağını düşünürsek bu $3.4 m oldukça iyi bir rakam. filmi anlayacak izleyici kitlesi mevcut olsa çok daha yüksek olabilirdi ama şu haliyle flop değil.

  blu-ray'i preorder etmek isteyenler varsa şu an $34.99 yerine $19.19 preorder fiyatına satılmakta.
 4. kötü film izlemek isteyenlere tavsiye olunur. eyvallah görüntüler felan güzel de, film bildiğin kötü. filmin moda dünyasına ilişkin söylediği tek şey güzelliğe tapındığı ve kadın bedenini bozuk para gibi harcadığı. karakterler ise akıl almaz derecede sığ işlenmiş. sanırım filmin amacı sadece şu cümleyi söyletmekti:

  !---- spoiler ----!

  "güzellik herşey değildir; güzellik tek şeydir".

  !---- spoiler ----!

  yani bu maruzatı dile getirmek için film yapılır mı? yapılır. ama bu şekilde değil. bence tabi.
 5. psikolojik gerilim bir film bekliyordum ben açıkçası ama saçma sapan bir film olmuş hele sonlarda hepten uçmuş film. görüntüler enfes ancak kötü film.
 6. söyleyebileceğim her şeyden önce, tuhaf bir film olduğundan bahsetmem şart. yani ne izlediğinizi bilemiyorsunuz. her an bir şahesere dönüşebilecekken dakikalar geçtikçe ortalama olmayı bile başaramayıp vasatlığa ilerliyor.

  görüntü güzel, sesler güzel; görüntü ses uyumu hepten güzel. ama bu kadar. abartıdan şişirilmiş sahneler, sırf screenshot alınıp postere basılsın ilgi çeksin diye oynanan bölümler..

  toparlarsak, yüksek beklentilerimin hepsini alıp teker teker parçalayan neon demon, güzellik hakkında çirkin bir film.