1. 1998 yılında looking glass studios tarafından hazırlanan ve eidos interactive firması tarafından piyasaya sunulan, "stealth" türünün ilk örneği olan bir video oyunudur.

  oyunda, "garrett" isimli cep hırsızını canlandırmak suretiyle para karşılığı birtakım görevler tamamlamaya çalışılmaktadır. oyunun bu sade amacının ötesinde bir anlamı vardır:

  1995 - 1999 yılları arasında video oyunları sektörü için mihenk taşı sayılabilecek oyunlar piyasaya sürülmüşlerdi. (bkz: resident evil) , (bkz: resident evil 2) , (bkz: starcraft) , (bkz: metal gear solid) , (bkz: tom clancy's rainbow six) , (bkz: halo) , (bkz: call of duty) , (bkz: quake) , (bkz: counter-strike) , (bkz: legend of zelda) , (bkz: bioshock) , (bkz: gears of war) , and (bkz: mass effect) , (bkz: half-life) gibi özellikle "fps" oyunların büyük bir ağırlığı söz konusuydu. aslında "dos" ortamından neredeyse "henüz" kurtulmuş oyun sektörünün kendini üç boyutlu dünyaya alıştırması daha kısa sürebilirdi; fakat oyun sektörü-tabiri caizse-teknoloji dizginini ele almıştı. 2000li yıllarda daha açıkça görülecekti ki, oyun yapımcısı firmalar teknoloji firmalarına dönük oyunlar geliştirmeye başlamışlardı.

  tam da bu yıllarda, "fps" karnavalı sürerken, looking glass studios tarafından yeni bir fikir ortaya atıldı: "first person stealth". bu oyun türünde de yine bir senaryo ve oyuncunun gözünden yönetilen bir karakter olacaktı. yenilik olarak ise sağa solan sıkılan mermilerden ziyade, görev tabanlı "gizlilik" esas olacaktı. 1990 yılların sonu itibariyle bu fikir pek bir rağbet gördü. hatta (bkz: thief the dark project) için senaryo olarak ortaçağ avrupası seçilirken devam oyunlarında endüstri dönemi planlanmıştır.

  oyun iki yıl içinde yarım milyon kopya satmıştır; fakat ticari olmasından ziyade (bkz: hitman) ve (bkz: tom clancy's splinter cell) gibi ileride çok başarılı olacak oyunlara ilham vermesi açısından anlam taşır.

  (bkz: thief 2: the metal age)
  (bkz: thief: deadly shadows)
  (bkz: thief)