• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
tiffany sızı serisi - terry pratchett
tiffany aching romanları, genç ve kafası çok dolu bir kızın, 9 – 16 yaşı arasında başından geçen büyülü olayları anlatıyor. zengin karakterler, acayip olaylar, büyük değişimlere gebe çoğu diskdünya romanının aksine, tiffany aching serisine ait kitaplar çok daha içsel, çok daha empati kurmakla, anlamakla ve çözüm bulmakla alakalı. kılıçlı yiğitler yerine düşünceli bir kızın çok büyük olayları çözdüğü bu seri, kendisine has, romantik bir havaya sahip. bir de, tiffany’yi yeni kraliçeleri kabul eden, sarhoş, sinirli, namuslu ve sadık “şirinler” (!) var, elbette bu peri kabilesine “şirinler” derseniz, kafanızı kırarlar!

(kitap özeti geekyapar.com'dan alınmıştır)
 1. diskdünya'nın yan serilerinden bir tanesi olan tiffany sızı serisi (yazarın maalesef vefat etmesi üzerine) beş kitaptan oluşmaktadır. kitaplar sırası ile şöyle olmakla beraber birbirinden bağımsız da okunabilir;

  küçük özgür adamlar
  gökyüzü dolu şapka
  kış ustası
  geceye bürüneceğim
  çobanın tacı (kitapların hepsine ayrı başlık açmaya üşendim. ileride bir gün inşallah)

  altta giden ana hikayemizde tiffany'nin büyümesini ve bir cadı olarak kendini geliştirmesini okurken her kitapta yaşanan bir macera söz konusu. bence fantastik edebiyatın en eğlenceli ve efsane ırklarında biri olan nac mac feegle halkı ve en sevdiğim kitap karakterleri olan nine havamumu ve ogg ana da bu maceralarda tiffany'mize yardım ediyorlar. ve perilerin, cadıların, kuzey rüzgarlarının, sihirbazların ve daha pek karakterin eksik olmadığı, toplumla, iyi ve doğru olanla, kadının toplumdaki rolü ve çok daha fazlası ile ilgili sorgulamaların da yer aldığı duygusal, tabii ki inanılmaz komik ve eğlenceli bir seri.

  ayriyetten merak edenler için, nickim bu seriden alınmıştır. kocakarı, nac mac feegle dilinde cadı manasına gelir.