• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
tılsım - roberto bolano
tılsım bir güç gösterisi. bu yarı sanrı yarı gerçek anlatıda, melankoli ile latin amerika'nın kanlı yakın tarihi, bir kadının, meksika şiirinin anasının sesinde hayat buluyor. on iki gün boyunca üniversitenin dördüncü katındaki kadınlar tuvaletinde kapalı kalan bir kadının aklından neler geçer? doğrusal zamandan kurtulur ve geçmiş, gelecek ve şimdinin birbirine girdiği kâbusta hayatını, kayıp dişini, genç şairleri, yitik ressamları, "meksiko'nun ruhunun karanlık gecesini", olmuş olanları ve bin yıl sonra olacakları hatırlar.

2 ekim 1968'de tlatelolco meydanı'nda ordunun halka ateş açmasının ve yüzlerce kişinin ölümüyle son bulacak bir dizi hükümet karşıtı gösterinin kıvılcımını üniversiteden şehre yayılan öğrenci hareketleri çakmıştı. meksika ordusu, halkın da katılımıyla büyüyen protestoları durdurmak için üniversiteyi işgal ettiğinde felsefe ve edebiyat fakültesi'nin tuvaletinde olan ve yaşadığı dehşetle oradan çıkamayan auxilio'nun, gözlerini yerdeki fayanslara ve fayanslar üzerinde oynaşan ay ışığına dikerek hummalı bir şekilde anlattığı hikâyeye kulak verin.
 1. roberto bolaño ávalos (28 nisan 1953 – 15 temmuz 2003) şili'li yazarın 2666 ve katil orospular kitapları da öneririm
 2. "...ve geçmişi görebilenler hiçbir zaman hesap ödemez. ama geleceği de görebiliyordum ve öngörünün bedeli ağırdır"
 3. ordunun üniversiteyi işgali sonucunda 12 gün boyunca bir tuvalette kapalı kalan meksika şiirinin anası auxilio'nun yaşadıklarının ardından bilincindeki anlam kaymasına şahit oluyoruz. üniversitenin işgalinin önce ve sonrası meksika'da yaşayan uruguaylı bu dişsiz gülümseyen, bundan utanan kadının gözünü her kapayışında tuvaletteki fayans taşlarındaki anlamsız gelgitlerine gidiyor.

  meksika şiirinin anası auxilio'nun yaşamındaki merkez noktası haline gelen bu olayda hayatından geçmiş olan herkesi bur çemberin önce ve sonrasına koyar.

  romanlarında latin amerika'nın yok edilen, eritilip tüketilen, umutsuz insanlarına ve kendi kuşağına bir ışık huzmesi tutan bolano yine aynı izleği takip ediyor.

  arturo belano ve ulises lima'nın da kısmen isimlerinin geçtiği romanda auxilio da vahşi hafiyeler'de belano ve ulises lima'nın yaşadıklarının tanığı olarak okura kavuşan karakterlerden biriydi. ve kitapta minik bir atıştırma 2666'ya göçe yolluyor insanı.

  meksika şiirinin anası, latin amerika bohemliğinde oluşan çaresizlikler süzgecinde ortak kader tek bir keder halinde kavuşuyor insanlığa.