1. öncelikle tdk personelinin bile beceremeyeceği edebi konuşmaları varoşlardaki vatandaş akıcı bir şekilde konuşur.
  ikili, üçlü hatta dörtlü aşk ilişkilerine rastlanır. zengin kız fakir oğlan, ya da zengin oğlan fakir kız mutlaka vardır.

  öldürme, aldatma, sevişme sahneleri 1 hafta boyunca boyalı basın tarafından duyurulur. mutlaka her dizide hamile kalınır. sanki kısırlık diye bir şey yok. dizilerdeki hatunlara ceket atmak yeterli. uckurdan baska bir sey düsünmeyen aşağılık seks düşkünü mahluklarız ya o yüzden kaliteli yapimlar sarmaz bizi.( seyirciyi koydukları durum)
  gayri resmi fuhuş olmazsa dizide izlemeyiz.

  bir de ağa konulu diziler vardır. doğunun aşiret ağaları. adamlar yurt dışı eğitimi almıştır. kocaman konaklarda ayakkabıyla dolaşır, kraliyet tarzı sofralarda yemek yerler. konak ahaliside birer aristrokrattır. yemeğe inerken bile yabancılarda ki gibi makyaj yapıp kıyafet değişirler. bırakın değerlerimizi değişmeyin bari.

  birde osmanlı konulu haremden baska bir seyi göstermeyen dizi vardı. yahu kanuni'nin haremi o kadar genis olsa, emin olun osmanlının nüfusu iki katı olurdu, adam 7/24 haremde. kısaca sacmalık diz boyu.
 2. "o çocuk/adam / kadın ölürse dizi biter. ölmez o. "
 3. her sezon finalinde tüm ana karakterlerin hayati tehlikelerinin olması.
  kuz
 4. görgü tanıkları polise hayati önemli bilgiler verirken cümlenin başında "işinize yarar mı bilmem ama" derler. mesela: "komiserim işinize yarar mı bilmem ama olay günü ahmet'i, nurcan'ın kafasına baltayla vururken görmüştüm." * behzat ç'de pek çok kez eleştirel şekilde kullanılmıştır.
 5. istisnasız her dizide bir dna testi olayının olması. çok merak ediyorum dna testinin olmadığı kaç tane türk dizisi var acaba
 6. başrolünde emrah'ın oynadığı ağalı bir (büyük yalan) dizi vardı. emrah'ın ağa olması bile yeterince saçma ama devam edelim. emrah, ailesinin isteği üzerine başka bir ağanın kızıyla zorla evlendirilecektir ve emrah ağa çok mutsuzdur. düğünden birkaç gün önce kafa dağıtmak için istanbul'a gelir ve burada bir kıza aşık olur. kızı alıp köyüne gelir düğün iptal olur, aileler öfkeli, kızı istemezler falan. olaylar gelişir ve aslında emrah'ın evlatlık olduğu, ailenin gerçek çocuğunun emrah'ın aşık olup evlenmek istediği kız olduğu bilgisine ulaşırız. daha fazla devam edemeyeceğim.
 7. tam olarak ne iş yaptığını bilmediğimiz kadın/erkek kişinin; sürekli süper iş teklifleri alması ama bunları reddetmesi.
 8. başrol oyuncularının her şeye muktedir olup, polise falan iş bırakmadan her şeyi yapabilmeleri tabiki.
 9. minimum yarım saat süren, sessiz bakışmalar. ben bırak insana bakmayı, herhangi interaktif bir şeye bile o kadar uzun süre tepkisiz bakamıyorum...