1. emeklme aşamasında
 2. geçmişte oyun sektörünü bir bütün olarak düşünebilirdik ancak şu anda dallanıp budaklanmış bir mesele haline geldi türkiyede. en basitinden oyun ve oyuncu sektörü ikiye ayrılmış durumda. ancak benim görüşlerimle sektörü biraz daha dallandırmak gerekirse durum şöyle olur.

  oyun yayıncılığı sektörü: youtube ve twitch gibi mecralardan yapılan yayınlar
  oyun medyası: youtube ve twitch de içine girebilir ancak ağırlık oyun haberleri paylaşan sitelerdir.
  oyuncu sektörü: oyun yayıncılığının içinde, bir oyun medyasında oyunun kendisi değil, oyunu oynayan kişinin öne çıktığı sektör
  e-spor sektörü: özellikle league of legendsin başı çektiği, sporun dijitalize edilmiş hali. global arenada fena paralar döner.
  oyun pazarı sektörü: steam, gog gibi diğer geliştiricilerin kendi oyunlarını satması için oluşan sektör
  oyun ekipmanı sektörü: artık oyuncu ekipmanı dediğimiz naneler özel bir yere sahip. logitech başı çeker.
  oyun geliştirme sektörü: illa ki herşeyin başlangıç notktası
  cosplay sektörü: oyun firmalarının kendi oyunlarının reklamlarını daha güzel ve dikkate şayan bir biçimde yapabilmesi için cosplay yaptırmak amacı ile oluşan sektör. türkiye'de çok küçük bir kesim cosplayden para kazanıyor ancak yurtdışında cosplay yaparak sağlam paralar kazanan insanlar mevcut.

  eksikler olabilir, saçmalamış olabilirim. hatalı gördüğünüz yerleri bir mesajla neden hatalı olduğunu söylerseniz ona göre düzenleme yaparım efendim. sevgiler.
 3. dünyanın en boş sektörü, bilgisayar oyunu dediğimiz şey bir eğlenme aracıdır, bunu ciddiye almamak gerek. ben şimdi saklambaç oynamak varken, ebeyi takip ederek izlesem saçma olur ama insanlar twitch ve youtube'da bunun aynısını yapıyor. bir de e-spor diyorlar, sanki herhangi bir spor kategorisinde yeri olması gereken bir oyun varmış gibi. sonra niye obezite, neden asosyallik artıyor oluyor. acaba niye?

  cosplay'ler bile şenlikleri dışında gereksiz. cosplayin amacı insanlara kaynaşmak başka bir şey değil.