1. şu an konuştuğumuz dil kurtuluş savaşı sonrası türetilmiştir. çok yeni bir dildir. bu yüzden yetersiz olması da normaldir. türkler müslümanlığı kabul ettikten sonra arapça farsça türkçe karışımı bir dil kullandılar. cumhuriyetten sonra atatürk arapçadan kurtulmak için sadece latin alfabesine geçmedi. sadece bu ülkeye ait bir dil oluşturmak için arapça kelimelerin yerine kelimeler türettirdi.

  anatemaya dönersek. açın ingilizce fransızca bir felsefe kitabını ya da diaelektik kitabını türkçeye çevirin. yetersizliği görmeyen kördür.
 2. bana kara diyen dilber
  gözlerin kara değil mi
  yüzünü sevdiren gelin
  kaşların kara değil mi

  güzel, ben seni isterim
  seni koynumda beslerim
  yüzünü, güzel, göreyim
  zülüfün kara değil mi

  boyun uzun, belin ince
  yanakların olmuş gonca
  salıverirsin kolunca
  beliğin kara değil mi

  utanırım akar terim
  güzellikte yok benzerin
  en sevgili makbul yerin
  saçların kara değil mi

  beni kara diye yerme
  mevlâ'm yaratmış, hor görme
  ala göze siyah sürme
  çekilir, kara değil mi

  hind'den, yemen'den çekilir
  iner bağdad'a dökülür
  türlü taama ekilir
  biber de kara değil mi

  göllerde kuğular olur
  göğüs ak, kara benlidir
  mısır'da çok zengin vardır
  kölesi kara değil mi

  pınara konan kuğunun
  kanadı beyaz çoğunun
  çöldeki arab beyinin
  çadırı kara değil mi

  iller de konup göçerler
  lâle sünbülü biçerler
  ağalar, beyler içerler
  kahve de kara değil mi

  evlerinde sular akar
  güzelleri göze bakar
  hublar yanağına sokar
  sünbül de kara değil mi

  karac'oğlan der, inşallah
  görenler desin maşallah
  kara donlu beytullah
  örtüsü kara değil mi

  bu şiir karacaoglan'in ve karacaoglan 1600'lu yıllarda yani 17. yüzyılda yaşamış. biz bunu okuyoruz ve anlıyoruz. 17. yüzyıl ingılizcenin en önemli yazarı shakespeare'in de yaşadığı yıllar ve shakespeare'in eserlerinin orijinalini 100 ingilize okutsak 95'i anlamaz.

  he anam he turkceyi kurtuluş savasindan sonra uydurduk, ondan önce yoktu.

  ekleme:

  bir kez gönül yıktın ise
  bu kıldığın namaz değil
  yetmiş iki millet dahi
  elin yüzün yumaz değil

  bir gönülü yaptın ise
  er eteğin tuttun ise
  bir kez hayır ettin ise
  binde bir ise az değil

  yol odur ki doğru vara
  göz odur ki hak'kı göre
  er odur alçakta dura
  yüceden bakan göz değil

  erden sana nazar ola
  için dışın pür nur ola
  beli kurtulmuştan ola
  şol kişi kim gammaz değil

  yunus bu sözleri çatar
  sanki balı yağa katar
  halka matahların satar
  yükü gevherdir tuz değil

  karacaoğlan'ı beğendiremedim mi? peki, daha eskiye gidelim. alın bu da 13. yüzyıldan, yunus emre. anlıyor musunuz? anlıyorsunuz, yani turkceyi birileri uydurmamis. yaşayan canlı bir dil. kurtulus savasi sonrasi uydurulan dil yani turkce değil, bir takım yapay yazım kurallarıdır. halkın anlamadigi osmanlica'yi terkedip halkın kullandığı turkce'ye dönmüşler.

  kelime kökenlerine bakarsak ingilizce'de ki bazı kelimeler değil bakin ben iddia ediyorum coğu kelime, agirlikli olarak latince olmak uzere, yabanci kokenlidir ve bu evraka evreka diye bagirilarak ortaya cikılacak bir şey değildir. yani karacaoğlan'da arapça kökenli kelimeler varsa shakespeare'de de latince, yunanca, almanca, italyanca kökenli kelimeler vardır. dil böyle bir şeydir, dogali budur. hayatın doğal akışı, esyanin tabiati böyledir. hadi bu kelimeleri ingilizce'den çıkarın ve bakın ingilizce yeterli bir dil mi yoksa yoksa yetersiz bir dil mi?

  bunu da beğendiremezsem daha dede korkut var. onu da beowulf'la karşılaştırırız. copy paste yaparım, üşenmem.*
 3. türkçeye diğer dillerden geçen kelimeleri çıkarırsak yetersiz kalır, ama diğer dillerden geçen her kelimeleri çıkardığınızda bütün diller yetersiz kalacaktır. sonuçta doğdukları coğrafya kısıtlıdır ve bugünün ihtiyacını karşılayamamatadır. dünya üzerinde kelime dağarcığı bakımından en güçlü dil ingilizcedir ve bu elimelerin hatırı sayılır bir kısmını diğer dillerden almıştır(çoğunu değil bakın, hatırı sayılır kısmı).burada hata elimenin kökenine bakıp türkçe değildir demek bana göre. artık günlük hayatta alışılagelmişse türkçedir denebilmeli.

  not:yukarıdaki şiir sehl-i mümteni sanatıyla yazılmıştır, o yüzden hala anlıyoruz.(argüman yerinde kullanılmamış) onun içinde dahi arapça kökenli kelimeler mevcuttur.
 4. birbiriyle cok yakin anlamli felsefi terimlerin turkce cevirileri gibi teknik ve dar kapsamli eksiklikleri olduguna katilirim. bu durum ozellikle agir felsefe kitaplari okurken kavramlari zihninizde dogru bir bicimde oturtamamaniza neden oluyor. imgelem( muadili muhayyel mesela ki gunumuzde kimse kullanmiyor bile), varoluşmak, olgusallık vs. gibi bazi ceviri kavramlari yorumlarken ister istemez zorlaniyorsunuz. ama bunun gibi dar kapsamli sikintilarin turkcenin yetersiz bir dil oldugu savina saglam bir dayanak olusturdugunu dusunmuyorum. zira diller halklarin kulturleriyle sekillenir, yukarida yunus emreden ornek verilmis, cok dogru bir ornek. yunus emreninki gibi sade bir soyleyisi olusturumak icin turkce bicilmis kaftandir. bu sade deyisler ise turk kulturu ile kusursuz bir bicimde ortusur.
 5. türk dili varsıl, geniş bir dildir. bütün kavramları anlatma yetisi vardır. yalnız, onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde işlemek gereklidir.

  mustafa kemal atatürk

  ---

  sevmiyorlar bilginler, sizin türkçe dilini,
  bilgelerden dinlesen, açar gönül ilini,
  ayet -hadis anlamı türkçe olsa duyarlar,
  anlamına erenler, başı eğip uyarlar,
  ...
  miskin zayıf hoca ahmet, yedi atana rahmet,
  fars dilini bilir de, sevip söyler türkçeyi.

  pîr-i türkistan hoca ahmed yesevî

  ---

  diller ait oldukları milletin medeniyet seviyesine doğru orantılı olarak gelişirler. onlarca büyük devlet kurmuş bir milletin dili ise devletleri ile birlikte iyi günler ve kötü günler geçirmiş olabilir. saraylar yerine halkın diline bakıldığı zaman türkülerde şiirlerde arı duru ve yüzyılları deviren sanat eserlerine rastlarız. esas olan halkın anladığı ve sanat eserlerinde kullandığı dildir.

  bugün ingilizce'nin ifade kabiliyetinin sebebi yine budur. ingilizce'ye shakespeare'in latince'den kazandırdığı bir çok kelimeyi ingilizce kabul ediyoruz. aynı şekilde hem halkın anladığı hem de edebiyatımızda yer etmiş kelimeleri türkçe saymalıyız.

  kendini aydın sayan edebiyatçılarımız türkçe'yi eleştirdikleri köşe yazılanlarında ve makalelerde kullandıkları kelime sayısı kadar türkçe'ye kelime kazandırabilselerdi bugün çok daha güzel bir dilimiz olabilirdi.
 6. insanlık günden güne gelişip yeni sorunlar ve çözümler bulup kendini geliştirirken sen gidip 100 yıl önce bitmiş ve ondan önce de sadece 600 yıllık bir zaman diliminde yer bulmuş bir imparatorlukla halen övünüp ıslak hayaller kuruyorsan, üretim yapıp yeni şeyler keşfetmek yerine hazır olanı yiyorsan ya da yemeye çalışıyorsan elbette dil yetersiz kalır.
  dilin yetersiz olması gibi birşey mümkün değildir dil yetersiz bırakılmıştır. sen herşeyi dışardan al üstüne orda kullanıldığı gibi diline sok sonra da dil yetersiz ..
  wtf