1. seri katil dediğimiz kişi; anormal kişisel bozukluklar sonucu, 30 günden daha uzun bir zaman diliminde ve arada bekleme dönemleri de olacak şekilde 3 veya daha fazla insanı öldüren kişidir.*

  adı geçen katillerin "seri katil" olmaktan çok "çoklu katil" olma durumları mevcuttur. birden fazla kişiyi öldürmek kişiyi seri katil yapmaz. seri katil olmak için hayal, şehvet, kontrol duygusu, heyecan vb. duyguları karışık bir şekilde yaşıyor olmak gerekir. (bu duyguları yaşayan herkes seri katildir anlamına gelmesin) ve tabii benzer birçok özellik de cabası.

  ülkemizde neden seri katil sayısının çok az olduğunu merak edip araştırınca gördüm ki, bizde seri katil olma ihtimali çok az zaten. bizde işler tamamen allah'a emanet gittiği için seri bir cinayet zinciri yaratmak mümkün olmaz. polisin sizi yakalaması tesadüflere bağlıdır ve bazen hiç ummadık şekilde yakalanırken kimi zaman da cüzdanınızı olay mahalinde düşürseniz bulamazlar sizi. bizde yakalayanlarda bir sistem olmadığından kaçanlarda da bir sistem aranmaz. çoğu seri katil rahatsız ya da hasta oldukları için cinayetlerini arka arkaya yapar ya da her cinayetin birbiri ile bir ilintisi vardır ya da katil kendince bir senaryoyu takip etmektedir. bizde bu derece ince düşünen insan az bulunduğundan katillerden böyle bir şey beklemek yersiz olur. bizde teslimiyet bir tür onur olduğundan bir b.k * yiyenler de hemen gidip karakola teslim olurlar. halbuki bizdeki keşmekeşlik içinde seri katil olmak hiç de zor olmayacaktır zannımca.
 2. mevzuatta bulunmayan terimdir.
 3. 1) kasımpaşa canavarı: 1976 yılında cinayetlerine kasımpaşa'da başlayan ve devam eden 'seri cinayetler' türkiye'nin dikkatini buraya çekmesine sebep olmuştur.hakkında bilinen tek şey mavi gözlü olduğudur.kurbanları arasında bilinen gece bekçisi,taksici ve evden kaçan veli özel isimli bir genç vardı.kasımpaşa canavarı karanlığa karıştı ve sonrasında onu gören kimse olmadı. ancak kasımpaşa canavarı ününü 80'li yıllara kadar korudu. türkiye'nin bu meçhul kalan ilk seri katilidir.

  2) artvin canavarı (adnan çolak):katilin kurbanları daha çok yaşlı insanlardır.katil öldürdüğü insanları : ''yaşlı insanları öldürüyorsam da bunlar zaten zamanlarını doldurmuşlar. onlar bizim yerimize fazladan yaşıyorlar. belki de bizim kısmetimizi yiyorlar. hem kendimi tatmin ediyordum, hem de onları öldürerek toplumu rahatlatıyordum'' . artvin canavarı ya da baltalı katil olarak bilinen adnan çolak, işlediği 11 cinayeti bu sözlerle açıklamıştı. 1992-95 yılları arasında artvin ve ilçelerinde yaşları 68 ile 95 arasında değişen yaşlıları kurban seçen çolak, öldürdüğü 6 kadına da tecavüz ederek ne kadar karanlık bir ruha sahip olduğunu göstermişti.

  3) yavuz yapıcıoğlu:cumhuriyet tarihinin en çok insan öldüren katili.polis kayıtlarına göre 18, görgü tanıkları ve tahminlere göre ise 43 kişiyi öldüren tornavidalı katil.
 4. en son gaziantep'de 9 kişiyi öldürüp kaçan katili de ekleyebiliriz zannımca.
 5. sayılarının amerikaya veya diğer ülkelere oranla az olmasının sebebi tahminimce merkezi bölgelerin çokluğu ve yerleşim yerlerinin küçüklüğü ve de hukukun homojenliğidir. banliyolarda veya farklı eyaletlerde hayat ve kanunlar çok değişmekte ve evler arasındaki mesafeler de azalmakta anladığım kadarıyla. ama türkiye'de sistem hemen her yerde homojen hayat her yerde aynı. kişi kolay kolay kaçıp yeni bir hayat kuramaz.