1. ubuntu'nun 2016 nisan sonu gibi yayınlanacak olan lts (long term support) sürümü. kod adı "xenial xerus" olacak.
 2. çıkar çıkmaz geçmeyi düşündüğüm yeni nesil ubuntu. şu an 15.10 kullanmaktayım. laptop yarım saat içinde 4 kere kilitlendi. bu durumu çözmek için kernel i 4.1.12 ye downgrade etmek gerekiyor.

  http://askubuntu.com/questions/654094/how-to-roll-back-or-downgrade-kernel-on-14-04-re-wine-stopped-working adresindeki adımlar izlenerek bu işlem gerçekleştirilebilir. ancak öncesinde 4.1.12 yi yüklemiş olmanız gerekir. bunun için de:

  http://sourcedigit.com/17697-download-install-linux-kernel-4-1-12-longterm-release-on-ubuntu-15-10/

  yukardaki adımları takip edip önce 4.1.12 yi yükleyin. sonra ilk linkteki adımları takip ederek diğer versiyonlar silin. 4.2.16 veya 4.2.30 gibi.

  ubuntu tasarım olarak en sevdiğim linux distrosu. fakat bazı zaman insana saç baş yolduracak kadar uğraştırabiliyor. brother yazıcı için 2 hafta sürücü yüklemeye çalıştığımı hatırlarım. gerçi onda benim de mallığım vardı biraz.

  ubuntu da sorun araştırma evresinde başlıyor. öncelikle sorunu doğru tanımlayıp doğru bir şekilde aramanız gerekiyor. aradığınız çözümlerin hangisinin sizin sorununuza uygun olduğunu bilmek kolay olmuyor. bazen 10 adımlık bir çözümde adımlardan birini uygulamayı unutursanız işiniz bitik. uğraş dur. fakat yine de gerçekten bilgisayar kullandığımı hissediyorum ubuntu da. en basiti bir text dosyayı oluşturacağum zaman terminali açıp touch komutu yazmak inanılmaz zevk veriyor. kendinizi olaya daha hakim hissediyorsunuz.

  edit: donma sorunu 4.1.12 de devam etti. tavsiyeler üzerine 4.5 e geçtim. sorunun intel bay trail işlemcilerden kaynaklandığını öğrendim. özellikle celeron n2930 ve n2940 olanlarda.

  http://ubuntuhandbook.org/index.php/2016/03/upgrade-linux-kernel-4-5-ubuntu/

  ebesinin editi: sorun yine çözülmedi. çok sayıda farklı öneri var. fakat sorunun ne olduğu tam olarak belli değil. tek bilinen bay trail işlemcilere sahip laptopların sorun çıkarması. neyseki bu laptop ı 500 liraya almıştım. sanırım değiştirmek gerekecek.
 3. 2 gb ram'li, tarih öncesinden kalma intel core 2 duo işlemcili, anakartı tahtadan bilgisayarımda amd64 uyumlu olanının orta hızda çalıştığı linux distrosu. o kadar eski ki bios usb'den boot etmeme izin vermedi. siz düşünün.

  application center biraz arızalı sanırım. deb uzantılı paketleri yüklemeye çalışınca sürekli hata veriyor. olabildiğince doğrudan ppa'ya repo ekleyerek uygulama kurmak lazım. app center'dan yüklenmeyen uygulamalar için çözüm:

  sudo dpkg -i <paket.deb>
  ...buraya çeşitli hatalar geliyor her seferinde (bunlar normalde de geliyor aslında da yeni sürüm olduğundan çok sık). çeşiti gereklilikleri karşılamadığınızı söylüyor.
  sudo apt-get -f install
  ...bu komut gerekli paketleri yükleyecek
  sudo dpkg -i <paket.deb> (yeniden)
  ...paket yükleniyor.

  bunu app center'dan yapmaya çalışsanız ne idüğü belli olmayan bir pencere açılıyor ne görüntüleniyor ne kaldırılıyor. garip.

  * spotify sorunsuz çalışıyor (yalnız deb pakedi yüklerken yukarıdaki işlemi yapmak gerekiyor). hatta windows versiyonundan daha hızlı sanırım.
  * telegram kullanıyorsanız onun da masaüstü versiyonu çok güzel çalışıyor. emeklerine sağlık çok güzel bir uygulama yapmışlar. muhtemelen windows ile aynı hızda.
  * chrome hep aynı bildiğimiz hızda. app center'dan yüklenmiyor. spotify gibi.

  * sistem chrome, spotify, skype ve telegram açıkken 1.5gb ram ve %20 cpu tüketiyor.

  bence olmuş.
 4. linux severler için bulunmaz nimet. arc temasını ve icon paketlerini kurunca çok şeker oluyor. ayrıca bilgisayar kullandığını da hissettirmesi çok hoş.

  photoshop'la olan birlikteliğimi bitirmemek için(gimp'e yıllardır alışamadım) windows 10'un en son sürümü de bir yanda kurulu. ama server, programlama... bunların tadı ubuntu'da çıkıyor.

  gdebi kurmayı da unutmayın. inanılmaz süre kurtarır. software center durup durup hata verir, gdebi'de tek hata almadım. ilk ubuntu kurduğumda da gdebi kurarım.

  16.04.1'i bugün iso yazdırıp denedim, birçok hata düzeltilmiş, fark ettiğim dosyalar ve sofware center'ın değişimleri (backend değişmişler biraz ama eski bugları bulamadım.) çok mutlu oldum. 16.04'te dakika başı bug alan ben .1 güncellemesi ile bahtiyar oldum efenim.
  neden