1. ubuntu'nun 2016 nisan sonu gibi yayınlanacak olan lts (long term support) sürümü. kod adı "xenial xerus" olacak.
 2. 2 gb ram'li, tarih öncesinden kalma intel core 2 duo işlemcili, anakartı tahtadan bilgisayarımda amd64 uyumlu olanının orta hızda çalıştığı linux distrosu. o kadar eski ki bios usb'den boot etmeme izin vermedi. siz düşünün.

  application center biraz arızalı sanırım. deb uzantılı paketleri yüklemeye çalışınca sürekli hata veriyor. olabildiğince doğrudan ppa'ya repo ekleyerek uygulama kurmak lazım. app center'dan yüklenmeyen uygulamalar için çözüm:

  sudo dpkg -i <paket.deb>
  ...buraya çeşitli hatalar geliyor her seferinde (bunlar normalde de geliyor aslında da yeni sürüm olduğundan çok sık). çeşiti gereklilikleri karşılamadığınızı söylüyor.
  sudo apt-get -f install
  ...bu komut gerekli paketleri yükleyecek
  sudo dpkg -i <paket.deb> (yeniden)
  ...paket yükleniyor.

  bunu app center'dan yapmaya çalışsanız ne idüğü belli olmayan bir pencere açılıyor ne görüntüleniyor ne kaldırılıyor. garip.

  * spotify sorunsuz çalışıyor (yalnız deb pakedi yüklerken yukarıdaki işlemi yapmak gerekiyor). hatta windows versiyonundan daha hızlı sanırım.
  * telegram kullanıyorsanız onun da masaüstü versiyonu çok güzel çalışıyor. emeklerine sağlık çok güzel bir uygulama yapmışlar. muhtemelen windows ile aynı hızda.
  * chrome hep aynı bildiğimiz hızda. app center'dan yüklenmiyor. spotify gibi.

  * sistem chrome, spotify, skype ve telegram açıkken 1.5gb ram ve %20 cpu tüketiyor.

  bence olmuş.
 3. linux severler için bulunmaz nimet. arc temasını ve icon paketlerini kurunca çok şeker oluyor. ayrıca bilgisayar kullandığını da hissettirmesi çok hoş.

  photoshop'la olan birlikteliğimi bitirmemek için(gimp'e yıllardır alışamadım) windows 10'un en son sürümü de bir yanda kurulu. ama server, programlama... bunların tadı ubuntu'da çıkıyor.

  gdebi kurmayı da unutmayın. inanılmaz süre kurtarır. software center durup durup hata verir, gdebi'de tek hata almadım. ilk ubuntu kurduğumda da gdebi kurarım.

  16.04.1'i bugün iso yazdırıp denedim, birçok hata düzeltilmiş, fark ettiğim dosyalar ve sofware center'ın değişimleri (backend değişmişler biraz ama eski bugları bulamadım.) çok mutlu oldum. 16.04'te dakika başı bug alan ben .1 güncellemesi ile bahtiyar oldum efenim.
  neden