1. annemin az kalan tarhana çorbasıyla az kalan nohutu birleştirip nohutlu tarhana çorbası üretmesi.
 2. kesinlikle abim bunu çok iyi yapar.
 3. yumurtalı patates kesinlikle bu kategoride. hem en ucuz malzemeler hem en kolay yapılış diyor tavsiye ediyorum.
 4. suyuyla tanesi ayrı kalan çorbaları bir yemek kaşığı tarhana ile kıvama getirmek uyduruk mu bilmem ama çok lezzetli.
 5. odtü yemekhanesindeki birikimli yemekleri hatırlatmıştır.

  pazartesi: nohut, salı: havuçlu nohut, çarşamba: havuçlu nohutlu patlıcan, perşembe: havuçlu nohutlu patlıcanlı patates, cuma: havuçlu nohutlu patlıcanlı patatesli kıyma

  pazartesi günleri 1 sayfa olan yemek listesi, cuma günü 2 sayfa olurdu.
 6. yemek yaparken asla uydurmadan geçmem. mutlaka bir yaramazlık yapmam gerekiyor. insanlara da bir şey demiyorum, kendi kendimle iddiaya girip ya kazanıyorum ya kaybediyorum.

  en eğlencelisi makarna sosu yaratmak. ben bazen işi abartıp baya serpme kahvaltılı makarna da yapabiliyorum ama çoğu zaman makarna gibi sıkıcı olabilecek bir yemek ziyafete dönüşüyor.
  çorbalar da hediye pakedi gibi. sonunda nasıl bir şey çıkacağını hiç kestiremiyorsun. al ordan bir patates, burdan kabak, biraz brokoli nasıl olur, bunların hepsi çorba olunca ne renk çıkar acaba, orda boş boş duracağına biraz da havuç koyayım da değerlensin.. ben tatmin olana kadar sürüp gidiyor bu.
  et yemeklerinde ise durum biraz hassas. ne şaraplar sirkeler ballar peynirler yumurtalar kullandım ne günahlar işledim o tencerenin başında.
  ama kendim yapıyorum diye demiyorum, çok orjinal etler çıkıyor ortaya. birkaç sır gibi sakladığım tarifim var, ilerde değerlenecek gibi hissediyorum.

  terapi gibi bir şey yemek yapmak. küçükken de böyle evde bulduğum her şeyi bir kapta karıştırırdım. oyunun ismi "deney yapmak" idi. şimdi kazık kadar oldum, deney yapma oynayarak tatlısından nefret ettiğim balkabağının harika bir çorbaya ya da zeytinyağlıya dönüşebileceğini öğrendim.

  ama cesur olmakta fayda var. şahsen kendime desteğim tam bu mevzuda.*
 7. çikolatalı/fındık ezmeli makarna
 8. genelde hasta olduğumda annemin yaptığı çorbalar bu kategoridedir. et ya da tavuk suyu birsürü anlamsız ve kötü görünen ot-sebze kötü bir görüntü müthiş bir tat ve iyileştirme gücü
  wtf