1. birazdan gerçekleştireceğim eylem. iyi geceler sözlük.*
 2. "uyku, ölümün kardeşidir."
 3. guzel ulkem de ayakta olanindan bilfiil gerceklestirdigimiz eylem
 4. sınav vakti, genellikle teorik sınavlardan önce uyuyamıyorum. hem ders çalışıp hem de sözlüğe girip yazıyorum.

  uyumak; gereksiz ve vakit kaybı gibi geliyor bana. ama vücudun temel ihtiyaçlarından olduğu için karşı koyamıyorum. günlük 3 - 4 saat uyumak vücudun ihtiyaçları karşılıyor (nrem evresi). psikolojik faktörlerden etkilenmiyorum ama ilerde depresif bozukluklar sergileyebilme olasılığım var.

  uyumama yardımcı olabilecek varsa mesaj atabilir. *
 5. bir nevi unutma eylemi.

  "yatağınıza girdiniz. tanıdığınız eşyalar arasında kendi kokunuz ve anılarınızla dolu çarşaflar ve battaniyeler arasına yerleştiniz. başınız yastığın tanıdık yüzünü buldu, yana döndünüz, bacaklarınızı karnınıza doğru çekerken, boynunuzu öne eğdiniz, yastığın serin yüzü yanağınızı serinletti: birazdan birazdan uyuyacak,karanlığın içinde hepsini,hepsini unutacaksınız. hepsini unutacaksınız: sizden üstün olanların acımasız gücünü, söylenmiş o düşüncesizce sözleri, budalalıkları,yetiştiremediğiniz işleri, anlayışsızlığı, ihaneti, aldırışsızlığı, sizi suçlayanları ve suçlayacak olanları, parasızlığınızı, hızla geçen zamanı, kavuşamadıklarınızı, yalnızlığınızı, utancınızı, yenilgilerinizi, zavallılığınızı, acıklı halinizi, felaketleri, felaketlerin hepsini, hepsini birazdan unutacaksınız. unutacağınız için memnunsunuz. bekliyorsunuz."

  orhan pamuk - kara kitap
 6. sabah uyandıktan sonra biraz daha uyuyunca daha bir güzel olan eylem.
  engel
 7. zaman kaybı gıbı gelen eylem.1 saat uyuyup uyansak da yetse keşke...
 8. genellikle geceleri tercih edilen yarı ölüm hali.
  yıllardır geceleri beceremediğim eylem.
  mim
 9. benim için çok zor eylem ve bunu kafasını yastığa koyar koymaz yapanları çok kıskanıyorum.hayatım boyunca yatar yatmaz hiç uyuyamadım en 1 saat bir hayal kurma,günü değerlendir ve keşkelerle uğraşıp bazen beynimle susması için kavga ederim ama nafile ve en erken uyku saati benim için hep 3tür neyse bunları sonra konuşuruz.